Svojoj bebi možete pripremiti jednu po jednu bočicu ili odmah napraviti dnevnu dozu odjednom te je staviti u hladnjak. Pripremljene bočice ne bi smjele stajati više od jednog dana. Većina beba voli da im je mlijeko u bočici toplo. Nemojte ga zagrijavati u mikrovalnoj pećnici jer bi se moglo previše ugrijati i biti prevruće. Beba bi se tako mogla opeći.
Bolje je zagrijati bočicu posebnim grijačem namijenjenim upravo za to ili je možete jednostavno staviti u posudu tople vode. Temperaturu mlijeka iz bočice prije davanja bebi obavezno testirajte. To ćete napraviti tako da istresete par kapi na svoju podlakticu koja je izrazito osjetljiva na temperaturu.
Kada hranite svoju bebu, stavite je u poluuspravni položaj te je udobno smjestite prije davanja bočice. Prstom ruke u kojoj držite bočicu pomilujte bebin obraščić. Kada se vaša beba okrene prema bočici, dopustite joj da uzme dudicu duboko u usta kako bi što lakše sisala.
Važno je da se uvjerite da je sam vršak dudice dobro smješten duboko u bebinim ustima. Dno bočice mora biti podignuto kako slučajno ne bi došlo do toga da beba počne usisavati zrak. Čvrsto držite bočicu kako bi se bebini napori prilikom sisanja suprostavljali vašem pritisku.
Nakon što je vaša beba nahranjena, važno joj je pomoći da podrigne kako ne bi imala bolove u trbuhu i probavne smetnje. Tako se oslobađa zraka koji je možda progutala prilikom sisanja, a koji izaziva nelagodu i nervozu. Postoje dva načina na koja možete pomoći vašoj bebi da podrigne.
Držite je tako da joj glavica bude na vašem ramenu i nježno je gladite po leđima.
Drugi način je da dojenče položite na trbuh preko svog krila i okrenete mu glavicu na stranu. Možda ćete je morati poduprijeti svojom rukom, a zatim bebu samo lagano lupkajte ili gladite po leđima. Nakon jedne, dvije minute trebala bi podrignuti.
Autor: D.Š. Foto: Dirk Ott/Shutterstock