Osip je normalna pojava kod beba i djece jer je njihova koža izuzetno osjetljiva. U većini slučajeva je riječ o bezopasnom osipu zbog nadraženosti kože, no ponekad on može biti i znak upozorenja na neku bolest.
U nastavku doznajte što najčešće uzrokuje osip kod novorođenčadi, beba i djece te kako ga liječiti.
Dojenačke akne, milia i Erythema Toxicum Neonatorum su najčešći uzroci osipa kod novorođenčadi i pojavljuju se tijekom prvog mjeseca bebinog života, a povlače se u roku od nekoliko tjedana.
Dojenačke akne karakteriziraju mali crveni prištići, koji se najčešće javljaju na čelu i nosu. Obično se povlače same od sebe, bez posebnog tretmana, a bebi možete pomoći tako da redovito čistite njezino lice običnom vodom i eventualno blagim sapunom koji je posebno namijenjen za njegu kože novorođenčadi.
Erythema Toxicum Neonatorum je osip nepoznatog uzroka, koji izgleda poput crvene mrlje unutar koje se javljaju maleni prištići ispunjeni tekućinom i oni obično nestaju pod pritiskom. Ovaj osip se najčešće povlači u roku od dva tjedna, a ne zahtijeva posebno liječenje. Preporuke su da izbjegavate često kupanje bebe i korištenje bilo kakvih losiona i krema. Ako koristite proizvode za kupanje, obratite pažnju da to budu prirodni i blagi hidratantni proizvodi.
Milia se javlja kod gotovo polovice novorođenčadi, a karakteriziraju je sitne bijele kvržice na nosu, bradi i obrazima. Milia se obično povlači sama od sebe unutar četiri tjedna, a kao i u prethodna dva slučaja, nije potrebno posebno liječenje i preporučuje se njegovati bebinu kožu običnom vodom.
Kod beba u dobi od 7-15 mjeseci, vrlo često se javlja pelenski osip, koji može izazvati iritacija zbog nedovoljno čestog mijenjanja pelena, proljev, nošenje odjeće koja sprječava cirkulaciju zraka, ali i gljivična infekcija. Pelenski osip se također može razviti i kao posljedica uvođenja čvrste hrane u prehranu bebe, zbog promjene prehrane majke dojilje ili uslijed promjene proizvoda za njegu bebine kože.
Kod pelenskog osipa, pazite na to da bebinu kožu zadržite čistom i suhom, a prilikom kupanja koristite samo provjerene prirodne proizvode. Ako se pelenski osip ne povuče u roku od nekoliko dana, liječnik vam može propisati proizvode za njegu bebine kože u obliku kreme ili drugog tretmana.
Dječji ekcem ili atopijski dermatitis javlja se kod gotovo 10-20% djece, a simptomi se razlikuju kod dojenčadi, djece i odraslih.
Kod dojenčadi se atopijski dermatitis može javiti već u prva tri mjeseca života, a najčešći simptomi su iznenadni osip, suha koža koja se ljušti i svrbi, a u akutnim fazama se javlja i izlučivanje sekreta. Najčešće se manifestira na obrazima i tjemenu (tjemenica), na koljenima i laktovima, a vrlo rijetko na području pelena, jer je to područje previše vlažno da bi se na njemu razvila ova upala.
Kod djece starije od dvije godine, najčešće se javlja osip s ljuskavim mrljama, zadebljana i hrapava koža i izražen svrbež. Najčešće su zahvaćena područja pregiba na zglobovima.
Atopijski dermatitis se može kontrolirati kvalitetnom njegom kože i korištenjem prirodnih proizvoda koji su posebno namijenjeni koži sklonoj atopiji. Za djecu stariju od tri godine dobre rezultate pokazuju proizvodi na bazi gaveza, hajdučke trave, stolisnika i mente, a kod novorođenčadi i beba treba potražiti posebne proizvode koji su prilagođeni njihovoj osjetljivoj koži.
Osip kod djece može biti uzrokovan i dječjim zaraznim bolestima. Zajednička osobina ovih bolesti je osip, no simptomi se razlikuju po izgledu osipa i njegovoj raspodjeli na tijelu te popratnim znacima bolesti.
Najčešće dječje zarazne bolesti koje uzrokuju osip su:
- Ospice – karakteriziraju ih povišena tjelesna temperatura (i do 40 stupnjeva), bolovi u mišićima, suhi kašalj i konjunktivitis. U prvoj fazi, osip nalikuje sitnim zrncima bijelog pijeska, okruženim crvenom areolom. Ubrzo se razvija specifičan pjegasti osip koji počinje na čelu, vratu i ispod uha, a u roku od dva dana se širi po cijelom tijelu. Osip se u drugoj fazi pretvara u male crvene kvržice, koje mogu krvariti i praćene su blagim svrbežom.
- Rubeola – osip se sastoji od malih crvenih točkica, od kojih su neke malo izdignute. Prvo se razvija na licu, iza ušiju i uz rub kose, a nakon toga osip se širi niz ruke i gornji dio tijela, preko bedara, potkoljenica i stopala. Osip je praćen visokom temperaturom, konjunktivitisom, kašljem, curenjem iz nosa te grloboljom.
- Vodene kozice – u prvom stadiju, prije pojave karakterističnog osipa, javljaju se vrućica, malaksalost, mučnina ili povraćanje, glavobolja i lagani osip, koji započinje sa svega nekoliko manjih crvenih točkica, koje se ubrzo pretvaraju u mjehuriće ispunjene tekućinom (vezikule), praćene svrbežom kože. Ovi simptomi najizraženiji su treći ili četvrti dan nakon izbijanja osipa. Vezikule se pojavljuju prvo na trupu, a potom se šire na ekstremitete, lice i vlasište, a mogu se pojaviti i u ustima te na drugim unutarnjim dijelovima tijela.
- Šarlah – kod šarlaha se javlja crveni osip koji prekriva većinu tijela, a gotovo uvijek ga prate visoka temperatura i upala grla. Osip podsjeća na opekline od sunca, jezik obično izgleda crveno i neravno i može biti prekriven bijelim premazom. Obično počinje na licu ili vratu, a potom se širi na ostatak tijela.
- Peta bolest – ovu bolest karakterizira jarkocrveni osip na licu, obično na oba obraza, koji se može proširiti na ruke, trup, bedra i stražnjicu. Bolest je praćena grloboljom, blago povišenom temperaturom, glavoboljom, umorom, svrbežom, a ponekad i želučanim tegobama.
- Šesta bolest – obično je blaga i uzrokuje groznicu i osip na koži. Naziva se i trodnevna groznica, prema uobičajenom trajanju, a liječenje obično uključuje samo ublažavanje simptoma.
Izvor: MaminSvijet.com, Foto: SvetlanaFedoseyeva/Shutterstock