Trudnoća ili drugo stanje je period u kojem dolazi do hormonalnih promjena. Posljedica istog stanja povećat će rizik nastanka problema u usnoj šupljini.
Naime, često u svom poslu od starijih generacija gospođa čujem kako su u svakoj trudnoći izgubile po jedan zub. Iako tu ima malo istine, drage moje ne paničarite.
Zbog hormonalnih promjena tijekom trudnoće, desni postaju izrazito osjetljive i sklone upalama. Trudnički gingivitis vrlo je česta pojava. Između 50-70% ima problema s upalama mekih tkiva.
Tamno crvene, otečene, mekane desni koje prilikom četkanja ili jela krvare, znak je trudničkog gingivitisa. U prošlosti se nije toliko vodila briga o tome, pa su posljedice neinformiranosti ili nemara bile veće.
Kako spriječiti probleme
Prevencija je uvijek najbolja opcija. Ako planirate trudnoću, redovito posjećujte svog stomatologa. On će vam ukloniti zubni kamenac koji je dodatni faktor i komplicira situaciju.
Također, s obzirom da se u trudnoći ne preporučuju veći zahvati ili primjena medikamenta, pokušajte prethodno sanirati usnu šupljinu, kako bi bili mirni u narednom razdoblju od 9 mjeseci te dolazili samo na redovne kontrole.
Četkajte zube mekanom četkicom širokim kružnim pokretima, na način da zahvatite meka tkiva i zube. Samo tako čete ukloniti plak i izmasirati desni. Pomozite si sa dodatnim pomagalima.
Konac i interdentalnu četkicu upotrebljavajte za čišćenje prostora između zubi. Ako upotrebljavate tekućinu za ispiranje usta vrlo je bitno paziti na njezin sastav. Savjetujte se sa svojim stomatologom ako niste sigurni. Tekućine koje sadrže alkohol strogo su zabranjene.
U prvom tromjesečju trudnoće se javljaju mučnine što uzrokuje povraćanje. Zbog prisutnosti želučanih kiselina, postoji mogućnost oštećenja cakline. Ja sam osobno u obje trudnoće imala jako izražene mučnine. U prvoj toliko jako da sam izgubila 7 kilograma.
Jedino kako si možete pomoći da spriječite oštećenja cakline je da žvačete kaugume koje smanjuju pH u ustima ili ispirete vodom. Nemojte slučajno neposredno nakon povraćanja ići prati zube. Naime prisutnost kiseline u ustima površinski razmekša caklinu.
Ako odmah uzmete četkicu i operete zube, na mikroskopskoj razini ćete odstraniti sloj po sloj. To će rezultirati nakon dužeg vremena s trajnim oštećenjem cakline.
Posljedica svega toga su osjetljivi zubi na hladno, slatko, kiselo ili neke druge podražaje, a onda je tu i estetski problem. Kasnije će se lakše nakupljati pigmentacija od kave, čaja, vina, mrkve , cikle ili drugih obojenih namirnica koje konzumiramo. Svakako se dodatno savjetujte sa svojim stomatologom.
Foto: Rocketclips, Inc./Shutterstock