Prvi mliječni zubići počinju nicati između 3. i 12. mjeseca života i traje otprilike do 3. godine djetetova života. Već smo napominjali da se ne brinete ukoliko nije baš u tim okvirima.
Vrlo je bitna higijena usta, iako zubića još nema. Postoje u apotekama jednokratne navlake za prst, ali je ipak jeftinije je upotrijebiti mekanu tkaninu (gazu). Gazu možete namočiti u nezaslađeni čaj od kamilice ili običnu prokuhanu vodu i nježno očistiti desni djeteta.
U ovom razdoblju nicanja zubića dijete je nervozno i razdražljivo. Pomozite mu s oralnim gelovima, igračkama namijenjenim za žvakanje prilikom nicanja zubića ili nečim hladnim.
Iako su zubi tek izrasli vrlo je važno voditi brigu o higijeni od prvog dana kako bi ostali zdravi i snažni. Naime, uloga mliječnih zubića je vrlo važna. Oni čuvaju mjesto za trajne zube. Kada bi se prije vremena izvadio mliječni zub, trajni zub bi vrlo vjerojatno izgubio svoje mjesto, što bi poremetilo ortodontsku situaciju.
Vrlo je bitna jutarnja i večernja higijena. Ali ipak ona večernja je ipak najvažnija. Zašto? Pa vrlo jednostavno. Sva hrana koju pojedemo tijekom dana zadržava se djelomično na površini zuba.
Ukoliko se prije spavanja zubi kvalitetno ne operu, hrana u ustima služi kao hrana za bakterije koje uzrokuju karijes. Prosječnih 8 sati provedenih spavajući je 8 sati kada bakterije aktivno i nepovratno uništavaju zubnu strukturu. Ponavljajte djeci kako je večernje pranje zuba za zdravlje, a jutarnje za ljepotu i svjež dah.
Što Vam je potrebno za pravilnu higijenu
Četkica je zapravo najvažnija zato što ona napravi ono najvažnije, mehanički ukloni ostatke hrane s površine zuba. Naime paste za zube ne sadrže “čarobni” sastojak koji sprječava karijes. U ovoj priči “čaroliju” odrađuje četkica. Pokušajte čim kvalitetnije iščetkati zubiće svome djetetu. U početku će biti problema zbog straha od nepoznatog, zato što četkica škaklja i zato što se na taj osjećaj nisu navikli. Ako imate starije dijete iskoristite ga kao primjer mlađem, da nije to ništa strašno. Kao u svemu “kopiranje” je neizbježno!
Zdrava prehrana
Naravno prehrana igra važnu ulogu u zdravlju općenito, pa i u oralnom zdravlju. Pojačano pazimo na prehrambene navike djeteta, ali svejedno se uspije podvući karijes. Kako je to moguće?
Mliječni zubići imaju tanju caklinu od trajnih zuba što ih čini sklonijim karijesu. Slatka hrana i prikriveni šečeri pospješuju nastanak karijesa. Kečap, sokovi, kruh, juhe iz vrećice samo neki su od prehrambenih artikla koji sadrže prikrivene šećere. Stoga što god da servirate svome mališanu, vodite brigu da nakon toga kvalitetno operu zubiće. Vrlo važno je izbjegavati djetetu davati bočicu mlijeka, čaja i soka prije spavanja. Tako nastaje karijes poznat pod nazivom karijes bočice.
Posjet stomatologu u ovom razdoblju ima samo jedan cilj, a to je da dijete upozna prostor, uređaje i stomatologa te stekne naviku za kasnije. Najgore što možete priuštiti svome djetetu je da ga odvodite zubaru tek kad ga zaboli. Odlazak zubaru u prvoj fazi života bi trebali provoditi tako da vam dijete bude pratnja kada vi odlazite na kontrolu da vidi da to nije ništa strašno. I ono najvažnije za kraj, što ranije započenete s oralnom higijenom svoga djeteta, to će dijete ranije usvojiti ovu vrijednu naviku te dalje u životu brinuti o svojim zubima,
LMBVM mama Mia
Foto: Grigoryeva Liubov Dmitrievna/Shutterstock