Ako je vaša beba dječak, možete odlučiti hoće li biti obrezan. Obrezivanje zapravo nije ništa drugo nego kirurško odstranjivanje kožice, koja pokriva vrh (glavić) penisa. Najčešće ga obavlja liječnik u bolnici tijekom prvih dana djetetova rođenja. To je ujedno jedan od najstarijih kirurških zahvata i provodi se već tisućama godina.
Najprije se obrezivanje radilo isključivo zbog vjerskih razloga, no danas su poznati mnogi medicinski razlozi. Neke studije to i ističu, kao što je niži postotak infekcija urinarnog trakta. Ukoliko roditelji odluče da žele obrezivanje svoje bebe, trebali bi zatražiti liječnika da prilikom samog zahvata primjeni sredstvo za smanjivanje bolova.
Odluka hoće li roditelji zatražiti taj zahvat ili ne, ovisi isključivo o njima samima. Neki stručnjaci za dječji razvoj preporučaju da odluku donese otac. To je siguran i brz postupak, ali kao i svaki drugi nosi neke određene rizike i bol. Rizici obrezivanja najčešće su upala, krvarenje, nepotrebna bol, financijski trošak ili maloformacija penisa.
Koristi obrezivanja zaista su mnoge. Smanjuje se rizik od upale mokraćnih putova tijekom prve godine života. Uklanja se mogućnost infekcije kože, što se javlja uglavnom između treće i pete godine života. Obrezivanje sprječava stanje zvano fimoza, suženost navlake što kasnije u životu čini povlačenje kožice unatrag gotovo nemogućim.
Neka medicinska istraživanja pokazala su da je kod obrezanih muškaraca rizik od raka smanjen za gotovo 20 %.
Ukoliko ste se i vi odlučili za obrezivanje svoje bebe, morate znati da i novorođene bebe osjećaju bol. Međutim, danas postoji mnogo načina da se bol kod obrezivanja umanji. Najčešće djeca plaču zbog straha, a ne toliko zbog boli koju osjećaju. Važno je da pitate bolničko osoblje koje je metoda smanjivanja boli najučinkovitija te koju vam oni preporučuju.
Autor: D.Š. Foto: Nataliya Peregudova/Shutterstock