Svi znamo kako noćne more znaju biti stresne ne samo za djecu koja dok su mala i nisu baš svjesna kako to nije stvarnost, nego i za odrasle koji mogu razlikovati san od jave.
Noćne more se obično javljaju kao posljedica nečeg što smo vidjeli bilo na televiziji ili jednostavno nešto loše što smo doživjeli.
Kod djece se obično manifestiraju zbog nekih događaja koji za njih mogu biti traumatični kao što je npr odlazak kod doktora, odlazak jednog od roditelja na put ili zbog smrtnog slučaja u obitelji. Znamo da je smrt djeci malo teže objasniti, a tada se najviše rađa taj strah pogotovo kad idu spavati.
Traumatična iskustva za dijete su izuzetno stresna što je i logično i mi kao roditelji trebamo znati kako pomoći djetetu da to savlada, odnosno pređe preko toga.
Uvijek se preporuča u takvim situacijama sjest sa djetetom, najbolje ujutro i porazgovarat o onom što ga tišti što mu neda mirno spavati.
Dobro je svaki put prije nego što ide leći lagano ga zagrliti i ispričati mu nešto lijepo, pozitivno što će mu ostati i o čemu će vjerojatno razmišljati kad krene u krevet.
Bitno je pokušat locirat sve ono što bi moglo predstavljati strah za vaše dijete kao što su igrice, serije i filmovi na televiziji, te oduzimanjem toga smanjiti strah vašeg djeteta, zapravo ukloniti izvore svega što straši vaše dijete.
U svemu tome je bitno razgovarati sa svojim djetetom, ne dozvoliti da se samo nosi sa tim problemom, ali opet paziti da ne pređe u naviku da dijete spava u vašem krevetu. Dakle u slučaju da dotrči do vašeg kreveta, primiti ga smiriti i potom vratiti u svoj krevet.
Noćne more su dio života nas i djece, bitno je naučiti nositi se s njima.
Foto: Lerche&Johnson/Shutterstock