Nicanje mliječnih zubića je zapravo prilično bolno i dosadno. Trenutno prolazim fazu sa svojim mlađim djetetom, pa sam odlučila posvetiti malo vremena ovoj temi. Osim što imam iskustva sa svojom djecom, ujedno je to usko vezana tema za moj posao.
Postoji vremenski okvir u kojem počinju nicati zubići, što nemojte kao i ostale stvari doslovno shvaćati jer su sva djeca različita, stoga trenutak kada će niknuti zubić vašeg mališana, nije tajmiran.
Iskustva su različita od djeteta do djeteta, pa tako razlika između moje dvoje djece je velika.
Okvirni vremenski period nicanja zubi:
Prednji sjekutići 6 – 10. mjeseca (prvo donje jedinice zatim gornje)
Lateralni sjekutići 6.- 11. mjesec (gornje dvojke zatim donje)
Prednji kutnjaci 13. – 16. (mjeseca gornje četvorke ubrzo nakon njih i donje)
Očnjaci 15. – 22. mjesec (prve gornje trojke zatim donje)
Drugi kutnjaci 19. – 30. mjesec (isto prvo gornja petica potom donja)
Nemojte se zabrinjavati ako vaš mališan nije u ovim okvirima. Da vas utješim moja kćerka nije dobila prvi zubić do navršenih 11 mjeseci i 3 tjedna. Što je “debelo” izvan uobičajenog. Nakon čega su uslijedili ostali zubići , svojim redoslijedom.
Naše prvo iskustvo dočekali smo spremni i oboružani. Pa ne bi bilo uredu da kao zaposlenik u ordinaciji dentalne medicine budem nespremna po tom pitanju. Jantarne ogrlice, homeopatske perlice, gelovi koji su namijenjeni za oralnu primjenu ( nećemo reklamirati proizvođača), igračke koje se ohlade u hladnjaku.
Sve to je u “prvoj rundi” ostalo ne iskorišteno. No zato ovaj drugi put smo ponovno kupili sve, ali ne kao pripremu nego iz “očaja”.
Naime sve apsolutno sto smo probali nije bilo od baš velike pomoći. Nemir, slab apetit, pojačano slinjenje povišena temperatura znakovi su nicanja zubića. Iako struka ne želi niti čuti o teoriji da nicanje može prouzročiti povišenu temperaturu iz mojeg skromnog iskustva mogu reći da je upravo to pokazatelj.
Oboje je dobilo temperaturu prilikom nicanja razlika je samo u koliko je visoka bila. Kao što sam već navela, u slučajevima povišene temperature, potrebno je intervenirati s paracetamolima, on će sniziti temperaturu , a ujedno smanjiti bol.
Napomena, paracetamole se suzdržavajte primjenjivati u slučajevima kada temperatura ne prelazi 38 stupnjeva. Ja osobno ne preferiram nikakve lijekove, ako to zaista nije nužno.
Upotrijebite također ohlađene igračke. Ovisno o doba godine, možete ponuditi djetetu sladoled ili smrznuti voćni jogurt. Ljekarski pripravci također pomažu jer u svom sastavu sadrže lokalni anestetik, koji na kratko anestezira područje nicanja.
Prilikom aplikacije gela pazite na higijenu ruku, kako ne bi došlo do virusnih ili bakterijskih infekcija. Nažalost kod nicanja zna često biti oslabljen imunitet, što je idealno za infekte. Čajevi od kamilice također mogu umiriti bebu.
Foto: FamVeld/Shutterstock