Neurodermitis, poznat još i kao atopijski dermatitis je vrlo česta kožna bolest. Iako nije opasan, neurodermitis je često dugotrajan i kompleksan, posebice kod mališana.
Neurodermitis se javlja u osoba sklonih alergijama, a pogađa oko 20 posto djece širom svijeta. Pod najčešće alergene spadaju kućna prašina, perje i neki prehrambeni proizvodi.
Točan uzrok bolesti nije poznat, no smatra se kako važnu ulogu igraju nasljednost, okolina, farmakološke abnormalnosti, poremećaj kožne barijere i imunološki čimbenici.
Koji su simptomi neurodermitisa?
Prvi simptomi neurodermitisa se uglavnom javljaju od drugog mjeseca života do godine dana djetetove starosti, no bolest može početi i kasnije, sve do odrasle dobi.
Simptomi se javljaju u obliku crvenih i upaljenih žarišta, uglavnom na koljenima i laktovima.
Također, žarišta su izgrebana te popraćena neugodnim svrbežom. U području crvenila se katkad mogu javiti i sitni mjehurići te krastice od svrbeža, a u kroničnoj fazi se koža ljušti i zadebljana je.
Upravo zbog svrbeža je neurodermitis vrlo kompleksan kod djece jer ona slabije spavaju, plačljiva su i razdražljiva. Češanjem se koža može oštetiti, a u tom slučaju nisu rijetke sekundarne infekcije zlatnim stafilokokom ili virusom herpes.
Kako olakšati simptome neurodermitisa?
Vrlo je važno olakšati simptome neurodermitisa kod djece, što je više moguće. Tu veliku ulogu igra okoliš djeteta, na koji treba pripaziti.
- Izbjegavajte pranje odjeće i posteljine teškim deterdžentima te ih uvijek dobro isperite.
- Redovito čistite okoliš djeteta od prašine te obratite pozornost na posteljinu, tepihe, madrace i zavjese, kako dijete ne bi bilo okruženo grinjama.
- Uvijek birajte pamučne i svilene materijale, bilo da se radi o odjeći djeteta ili posteljini.
- Svakako izbjegavajte vunu i sintetiku.
- Pripazite da zrak u djetetovoj sobi ne bude suh i pregrijan.
- Nemojte pušiti u sobi djeteta.
- Redovito uređujte nokte djeteta kako pri češanju ne bi oštetilo kožu.
Kako liječiti neurodermitis?
Kod intenzivnog dermatitisa obično se preporučuje kortikosteroidna terapija. Svakako, takva terapija ne bi trebala trajati dugo, već je potrebno smanjiti dozu nakon poboljšanja te ukinuti korištenje kortikosteroida kada se simptomi uvelike povuku. Zatim je potrebno koristiti neutralne kreme za njegu dječje kože.
Bitno je da su svi preparati koje dijete koristi neutralni, bez parabena i mirisa, a to uključuje kreme, šampone za tuširanje i za pranje vlasišta. Voda za vrijeme kupanja ne bi smjela biti pretopla te kupanje mora biti kratkog trajanja, oko 5 do 10 minuta.
Kod težeg oblika neurodermitisa, kada postoji rizik od sekundarne infekcije, liječnik može preporučiti antibiotike.
S obzirom na to da su alergijske reakcije često uzrokovane prehranom, preporučljivo je da dijete dojite što dulje, a dohranu uvedete od četvrtog do šestog mjeseca života.
Izvor: MaminSvijet.com, Foto: Nessli Orpmas/Shutterstock