Nakon vjenčanja, neka prirodna sila nas vodi do razmišljanja o nasljedniku, podmlatku. No, što kada do podmlatka ne dolazi nakon mnogo mjeseci pokušavanja? Srećom živimo u 21. stoljeću u kojem je medicina napredovala i doktori su ti koji nam mogu pomoći da naši pokušaji konačno rezultiraju s pozitivnim plusom koji tako željno očekujemo.
Nakon 2 godine u braku i neuspješnih pokušaja da dođe do trudnoće računa se da je u pitanju neplodnost i mora se utvrditi što je razlog tome. Par se mora obratiti svom ginekologu koji ih onda šalje dalje na pretrage stručnjacima za humanu reprodukciju koji onda pretragama utvrđuju što je razlog neplodnosti i je li problem kod muža ili žene i po tome onda postupa.
Sjećam se kada su nama dali konačnu dijagnozu, samo jedan jajnik i jajovod i to neprohodan, jer drugi je bio odstranjen zbog velike ciste puno godina prije. Za mene je tada stao cijeli svijet. Srušile su se sve moje nade. No, kao i svaki put ranije, skupila sam snagu i zajedno s mužem odlučila da ćemo napraviti sve što možemo da ostvarimo svoje želje za roditeljstvom.
Postoji više vrsta potpomognute oplodnje, a koji postupak odabrati, odlučit će liječnik ovisno o vašim komplikacijama i naravno vašim željama i mogućnostima.
Mi smo ih isprobali skoro sve, od pokušaja u prirodnom ciklusu, inseminacije nakon stimuliranog ciklusa, ivf postupak u nestimuliranom ciklusu, ivf postupak s punom stimulacijom te oplodnja zamrznutih jajnih stanica, ali niti jedan od njih za nas nije bio uspješan. Što svaki od njih zapravo znači, ćemo nekom drugom prilikom…
Na sreću, u jednom periodu iščekivanja novog postupka, dočekali smo ono što smo najviše željeli, moju trudnoću.
Neplodnost u današnje vrijeme nije tabu i računa se da svaki četvrti par ima problema s nekom vrstom neplodnosti. Zato nemojte se ustručavati zatražiti pomoć liječnika, jer što se prije postavi dijagnoza, prije ćete doći do svog cilja, do svog malog zamotuljka koje će vas jednog dana zvati mama.
Foto: Sinan Isakovic/Shutterstock