Ako vam je ovo prvo dijete vjerojatno imate neke strahove vezane uz probleme koji bi se mogli pojaviti ili vas pak hvata nelagoda pri pomisli da nećete znati sve ono što je potrebno znati kako biste se ispravno brinuli za bebu. Zato smo ovdje da pomognemo i poučimo vas jednoj od bazičnih vještina koje će vam biti potrebne, dojenju.
Majčino mlijeko i blizina njenog tijela u činu dojenja imaju mnogostruke dobrobiti i za majku i za dijete. Razvija se bliskost a istovremeno mlijeko jača bebin imunološki sustav i štiti je od infekcija. Možete pokušati već i u rodilištu jer se bebe rađaju sa refleksom sisanja. Nemojte se brinuti ako ne upali iz prve, već ćete uspjeti, nije potrebno odmah posezati za bočicom.
Smjestite se u položaj u kojem vam je udobno, možete iza sebe staviti i nekoliko jastuka ili zarolati deku ili poplon. Bebu položite tako da je okenuta prema vama čitavim tijelom i licem kako ne bi izvijala vratić i kako bi mogla normalno gutati. Pogreška koju majke često rade je da se dojkom naginju prema djetetu, no učinite suprotno, podignite djete u razinu dojke. Uhvatite sada palcem i kažipstom dojku i prislonite je na bebinu usnu.
Kada je beba uzela bradavicu u usta provjerite je li dobro uhvatila tj. je li ustima zatvorila aureolu. Ako nije prislonite malo jače, ali pripazite da je ne prislanjate bebi na nos. Nakon što je sisala 10 do 15 minuta sada je možete prebaciti na drugu dojku. Nemojte je vući sa dojke, već joj samo lagano pritisnite bradu prema dolje i odvojite je. Na drugoj dojci samo ponovite postupak i ponovo je pustite neka siše isti vremenski period.
Sljedeći puta započnite sa drugom dojkom. Kada ste gotovi svaka dojka bi se trebala posušiti prije no što je pokrijete. Vaša beba nema određeni raspored hranjenja u prvih mjesec dana i nemojte ga ni pokušati nametati, dozvolite joj da siše kada je gladna što je za novorođenčad 8 do 12 puta unutar jednog dana.
Autor: L.K. Foto: Dhoxax/Shutterstock