Moja prva princeza Ema bila je beba s kojom nije bilo apsolutno nikakvih problema po pitanju osjetljivosti kože, pelenskih osipa , tjemenica ili bilo čega. Znam se šaliti i reći da nju možeš namazati najskupljom ili najobičnijom kremom ne bi bilo nikakve razlike. Međutim kad se rodio David, … “eh”… to je potpuno druga priča.
Tjemenice
Vrlo uobičajen problem i nije rezultat loše higijene. Masne, ljuskaste, nakupine žute boje na bebinom vlasištu ne predstavljaju ozbiljan problem, osim što ih je ružno za vidjeti i kod roditelja izazivaju nelagodu jer imaju osjećaj da ne brinu dovoljno o svome djetetu.
Uzrok nije sigurno utvrđen, a može se pojaviti u periodu između trećeg i devetog mjeseca te nestane otprilike do navršene prve godine.
U vlasište utrljajte ulje. Može biti maslinovo, bademovo ili obično dječje ulje za tijelo. Ostavite da djeluje neko vrijeme. Ja sam osobno ostavila preko noći.
Međutim drugi dan ćete morati promijeniti kompletno posteljinu jer će se zamastiti. Ujutro sam gustim češljem lagano isčešljavala tjeme od prednjeg dijela glave prema zatiljku, pazeći pritom na fontanelu. Nakon toga kosicu isperite vrlo blagim šamponom.
Suha koža
Kada okupate bebu nemojte potpuno osušiti kožu nego na još vlažnu kožu nanesite ulje, kako bi zadržali vlagu u koži. Masirate kožu bebe uljem barem desetak minuta.
Potrebno je vremena da koža upije vlagu i ulje. Jer ako odmah po nanošenju ulja obučete bebu, zapravo će robica pokupiti sve prije nego koža apsorbira potrebnu količinu. Prilikom tog vremena treba paziti na temperaturu u prostoriji da bebi nije hladno.
Pelenski osip
Pelenski osip nastaje kada je bebina koža neko vrijeme u kontaktu s mokrom pelenom. Spojem mokraće i bakterija iz stolice nastaje amonijak koji iritira kožu bebe.
Ako beba sklona pelenskom osipu učestalije mijenjajte pelenu. Obavezno nanosite zaštitnu kremu u tankom sloju. Nema potrebe za debelim slojem jer višak ostaje na peleni i smanjuje njenu mogućnost upijanja.
Prištići
Na površini bebine kože možete primijetiti i bijele sitne prištiće na nosiću. Nema potrebe za panikom. To je zbog privremenog i prolaznog prestanka rada znojnih žlijezda. Prištići će nestati u periodu od nekoliko dana.
LMBVM mama Mia
Foto: OtnaYdur/Shutterstock