Tijekom prvih godina života u djetetovom spavanju događaju se određene promjene. Nakon prve godine dana, dijete više ne drijema ujutro već samo popodne. Tipični znak da je do toga došlo je da se dijete jednostavno ne može smiriti i spavati dva puta na dan.
U tom razdoblju dijete se seli iz kolijevke u krevet. Taj prijelaz za neku je djecu uzbudljiv i zanimljiv, dok drugima predstavlja pravi problem. Znak da je dijete spremno za taj korak jest neprestano silaženje iz krevetića. Zbog mogućnosti pada, ozljede i opasnih posljedica sigurnije je da bude u krevetu. Bilo vaše dijete uzbuđeno zbog toga ili uzrujano, trebate napraviti par stvari kako biste olakšali cijeli postupak.
Prije promjene potrebno je obavijestiti dijete. Djeca u mlađoj dobi ne vole promjene jer su im nepoznate pa ih je bolje prethodno pripremiti. Razgovarajte o dobivanju novog kreveta s njim, kako bi se na što bezbolniji način naviklo na tu ideju. Da bi što bolje prihvatilo promjenu, pozovite ga sa sobom u kupnju kreveta ili jastučnica. Neka budu zanimljivih, šarenih boja i zanimljivih uzoraka.
Međutim, krevet nije barijera i ne može zadržati dijete protiv njegove volje. Neki mališani tijekom noći ostaju u njemu, dok se drugi dižu. Ukoliko se to događa s vašim djetetom, stavite ga natrag u krevet i pazite na njega sve dok ne zaspi. Nikako mu ne smijete dopustiti da radi što želi jer će to početi iskorištavati.
Noćne more i ružni snovi česti su kod manje djece. Dijete koje ima noćne more, budi se plačući, viče u snu i vrlo je uplašeno. U tom trenutku najvažnije je da ga utješite, budete uz njega i ne tjerate ga samog natrag u krevet. Mališani često sanjaju čudovišta, vještice, duhove i slične zlikovce iz dječjih slikovnica i knjiga. Možda se vaše dijete samo boji mraka, pa bi odlično rješenje bilo postavljanje noćnog svjetla. Danas postoje posebne noćne svjetiljke za mirniji san i rješavanje straha.
Autor: D.Š. Foto: Lerche&Johnson7Shutterstock