Ovo je jedan od najčešćih problema koji pogađa djecu u predškolskom uzrastu. Čak oko 20% svjetskih petogodišnjaka ima ovaj problem. Djeca koja noću mokre u krevet tijekom dana uredno odlaze obavljati nuždu.
Skoro sva djeca ovaj problem riješe prirodno i bez liječenja. Glavna dva simptoma ove bolesti su mokrenje u krevet iako se kontroliraju tijekom dana i mokrenje u krevet djece nakon šeste godine života.
Većina djece koja mokri u krevet ima primarni oblik noćne enureze. Ta djeca redovito mokre u krevet, dok 25% ima sekundarni oblik koji označava period kada djeca malo mokre, a malo ne mokre u krevet.
Ova pojava nema vidljive fizičke posljedice na djecu, no ostavlja psihičke udarce. Dijete koje se ujutro probudi i shvati da se pomokrilo u krevet osjeća sram i tjeskobu. Psihički je udarac jači ukoliko se dijete nađe izvan svoje kuće, a njegovi prijatelji shvate kako mokri u krevet. Čestpo iz tog razloga djeca propuštaju neke važne trenutke u društvenoj interakciji s prijateljima.
Postoji nekoliko definiranih uzroka noćnog mokrenja u djece. Najčešći su genetski čimbenici. Ako su oba roditelja imala ove simptome, postoji vjerojatnost od 70% da će i njihovo dijete patiti od noćnog mokrenja.
Istraživanja su pokazala kako smanjene razine hormona mogu uzrokovati ovakav poremećaj. Smanjen je hormon ADH – antidiuretički hormon. Ova djeca stvaraju puno više mokraće od ostale djece, što otežava noćnu kontrolu mjehura.
Kod neke djece je zabilježena i manja veličina mjehura pa tijekom noći ne mogu zadržati mokraću. Ovaj problem se rješava s vremenom.
Neka se djeca ne mogu razbuditi do kraja, iako im tijelo daje znakove da bi trebali isprazniti mjehur. I u ovom slučaju vremenom će mokrenje u krevet prestati.
Bez obzira na dob neka djeca su izložena velikoj količini stresa. Postoje i slučajevi u kojima djeca namjerno mokre u krevet kako bi zadobili pažnju svojih roditelja.
Ponavlja li se mokrenje u krevet kod vašeg dijeteta često, preporučamo vam da posjetite pedijatra. Napravit će se dodatne analize urina kako bi se eliminirale ostale bolesti, a kasnije će se raznim metodama spriječiti nastavak ove pojave.
Autor: M.T. Foto: Sergiy Bykhunenko/Shutterstock