Piše: Petra Galović, dipl. ing. Biotehnologije, PIP stručni tim
Matična mliječ jedan je od najcjenjenijih pčelinjih proizvoda, a kao funkcionalna hrana može se koristiti i u medicini. Koncentrirani je materijal stvoren ne samo da podrži novi život pčelinje bebe, već pruža i jedinu hranu za dugovječnu i plodnu maticu – “kraljicu” košnice. Kao takva, idealan je dodatak prehrani i odlična potpora za pravilan rast i razvoj djece. Matična mliječ jedno je od najvećih hranjivih blaga prirode. Iznimno je bogata vitaminima, mineralima, proteinima i aminokiselinama, nezasićenim masnim kiselinama i prebioticima.
Funkcionalna ili superhrana
Superhrana je posebna kategorija hrane koja se nalazi u prirodi, a ima vrlo bogatu hranjivu vrijednost i koristi se kao dodatak prehrani. Niz je aktivnih komponenti koje ljudski organizam koristi u održavanju zdravlja, ali i kao pomoć u borbi s različitim zdravstvenim tegobama. Konzumiranjem čak i u malim količinama, blagotvorno djeluje na organizam. Uključivanje superhrane u našu svakodnevnu prehranu, odličan je izbor za naše zdravlje jer ova hrana puna antioksidansa smanjuje rizik od mnogih bolesti, a istovremeno ispunjava naše tijelo potrebnim mineralima, vitaminima i vlaknima.
Matična mliječ, “kraljevska” super hrana
Matična mliječ posebna je tvar koju stvaraju medonosne pčele, njome se hrane sve bebe pčelinjih ličinki u koloniji tijekom prva 3 dana rasta kako bi im se dao hranjivi poticaj za daljnji razvoj. Međutim, ona je i ekskluzivna “kraljevska” hrana kojom se obilno hrani pčelinja matica, jedina plodna ženka u košnici čija je glavna funkcija da služi za širenje kolonije. Ličinke odabrane da postanu matice hrane se velikim količinama matične mliječi što pokreće biološke procese odgovorne za njihovu veću veličinu, sposobnost razmnožavanja i puno duži životni vijek. Prosječna matica može živjeti oko tri do pet godina, dok pčele radilice žive samo nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o sezoni.
Mnogo je tvrdnji o dobrobiti matične mliječi za ljudsku zajednicu, uključujući kvalitetniji život i liječenje lakših bolesti. Spektar djelovanja matične mliječi na organizam je višestruk, a medicina ju danas prihvaća kao stimulativno i regenerativno sredstvo.
Spektar korisnog djelovanja matične mliječi na oporavak organizma te prevencija mnogih nefizioloških stanja pod njenim utjecajem, temelje se na iznimnom kemijskom sastavu. Sadrži proteine, šećer, visoku količinu vitamina, jedan je od najboljih prirodnih izvora vitamina B5, kao i aminokiselina, minerala (kalcij, željezo, bakar, magnezij, fosfor, kalij, silicij, sumpor, natrij…), esencijalnih masnih kiselina, ugljikohidrata, elemenata u tragovima i prirodnih antibakterijskih i antibiotskih komponenata. Matična mliječ sadrži vitamine A, B, C, D, i E, jedini je prirodni izvor acetilkolina u čistom obliku. Acetilkolin je neurotransmiter koji omogućuje prijenos impulsa između živčanih stanica u organizmu. Od šećera, matična mliječ sadrži glukozu i fruktozu. Sastav matične mliječi promjenjiv je ovisno o godišnjem dobu, fiziološkom stanju pčela te uvjetima u kojima se čuva.
Osnovna biološki aktivna komponenta matične mliječi je 10-hidroksi-2-decenska kiselina (10-HDA), vrsta nezasićene masne kiseline koja je karakteristična samo za matičnu mliječ i do sada nije pronađena drugdje u prirodi. 10-HDA se pripisuju farmakološki učinci kao što su antitumorska i antibiotska aktivnost te jačanje imunološkog sustava. Stoga i nije neobično da se upravo ova nezasićena masna kiselina koristi kao indikator autentičnosti i kvalitete proizvoda s matičnom mliječi.
Matična mliječ – idealna potpora za rast i razvoj djece
Djeca i matična mliječ odličan su par jer je matična mliječ idealan dodatak prehrani i izvrstan izvor hranjivih sastojaka za djecu. Zbog djelovanja na imunitet, doprinosi i očuvanju zdravlja djece te štiti od sezonskih bolesti. Konzumacija matične mliječi ne preporučuje se kod djece mlađe od 1 godine. To vrijedi za sve pčelinje proizvode, uključujući i med. Matična mliječ može pomoći djeci s problemima u razvoju, problemima s pravilnim rastom, oslabljenim imunitetom i slabim apetitom. Poznat je povoljan utjecaj mliječi kod djece koja imaju premalu tjelesnu težinu, infekcije dišnog sustava, crijevne upale i oslabljen imunitet.
Matična mliječ osigurava dodatnu energiju toliko potrebnu djeci u njihovoj aktivnoj fazi razvoja i rasta. Odlična je potpora imunološkom sustavu, jer pomaže u borbi protiv infekcija, povećava otpornost organizma i ima revitalizirajuće svojstvo, pomaže smanjenju umora i iscrpljenosti. Ima antimikrobno svojstvo te pomaže u prevenciji virusnih i bakterijskih oboljenja. Aminokiseline sadržane u matičnoj mliječi jačaju kosti, mišiće, tkiva i štite od štetnih infekcija. Zbog bioloških i funkcionalnih svojstava perspektivan je nutrijent u preventivnoj i dodatnoj terapiji, a može se kombinirati i s drugim sastojcima, prije svega vitaminima, antioksidansima i mineralima koji predstavljaju prirodan izvor poticaja i pripreme organizma na potencijalne negativne utjecaje vanjskih faktora.
Doziranje i nuspojave
Budući da matična mliječ djeluje energizirajuće na tijelo, poželjno ju je ne uzimati pred spavanje, optimalno vrijeme uzimanja je ujutro i/ili popodne. Ako se uzima dvaput na dan, može se očekivati benefite kroz cijeli dan. Nije bitno uzima li se uz obrok ili ne jer njena apsorpcija ne ovisi o hrani. Neovisno kada se uzima, preporučuje se kontinuirano uzimanje da bi se izvuklo najviše iz nje te dugoročno osjetilo njene blagotvorne učinke. Najbolje je početi s vrlo malim dozama pa postupno povećavati količinu.
Djeca koja su alergična na pčele ili pčelinje proizvode ne smiju uzimati matičnu mliječ. Kao i kod većine suplemenata, preporučeno je savjetovanje s liječnikom prije davanja matične mliječi maloj djeci. Nakon 30 do 90 dana kontinuiranog uzimanja matične mliječi, potrebno je napraviti pauzu od isto toliko vremena. Preporučena doza za djecu stariju od 5 godina je 0,5 grama.
Kako odabrati idealan oblik matične mliječi
Prigodom izbora dodataka prehrani za djecu, važno je prepoznati kvalitetu. Prednost dajemo proizvodima od prirodnih sastojaka koji ne sadrže umjetne boje, umjetne okuse, konzervanse i druge aditive. Djeci ne bi trebalo davati dodatke prehrani namijenjene odraslima, već proizvode koji su po dozama i obliku prilagođeni djeci. Zbog jednostavnosti primjene i bolje apsorpcije na prvom mjestu su tekući oblici.
Na policama hrvatskih ljekarni možemo pronaći dva oblika – svježu matičnu mliječ i matičnu mliječ obrađenu postupkom liofilizacije koju najčešće nalazimo u tekućim oblicima (sirupima i ampulama). Liofilizacija je tehnika sušenja koja se provodi na vrlo niskim temperaturama i pod vakuumom, a kao rezultat ovog procesa dobivamo matičnu mliječ u prahu koja je zadržala sve svoje aktivne tvari i kao takva dobra je i sigurna za primjenu. S druge strane, svježa matična mliječ gusta je poput vrhnja, kiselkastog je i pomalo trpkog okusa te žućkaste boje, vrlo je nestabilna i mora se čuvati na temperaturi -18°C.
Činjenica je da se na tržištu nalazi mnogo proizvoda koji u svom sastavu imaju matičnu mliječ, ali, nažalost, i priličan broj pseudoproizvoda. Važna je kontinuirana sustavna kontrola proizvoda od matične mliječi, i to prema priznatim metodama. Uz to, poželjna je i stalna edukacija, kako farmaceuta, tako i potrošača, jer znanje sprječava manipulacije. Ujedno bi bilo poželjno osvijestiti potrošača da se takvi proizvodi trebaju kupovati u ljekarnama, gdje se može dobiti ne samo provjeren proizvod nego i stručan savjet ljekarnika.
Ukoliko ste impresionirani djelovanjem ove “kraljevske” superhrane, probajte je i vi i vaša djeca i osjetite zajedno velike promjene. Tisućljetno iskustvo u upotrebi mliječi potvrdilo je da je to supstancija na granici između hrane i lijeka.