Uloga ultrazvučne pretrage u medicini, posebno u porodiljstvu i ginekologiji je danas od neprocjenjive vrijednosti. Napredak ultrazvučne tehnike u zadnje vrijeme, vrhunska oštrina i kvaliteta slike, najnovija dostignuća kao što su kolor-doppler i trodimenzionalni ultrazvuk (3D i 4D) omogućuju vrhunsku i egzaktnu dijagnostiku.
Razne malformacije i anomalije fetusa, ginekološki tumori kao i tumori dojke mogu biti rano i pravovremeno otkriveni što tada i za terapiju predstavlja bitno poboljšanje.
Ipak izgleda da ima još i nešto bolje, a to je «magnet», tj. magnetsko-rezonatna tomografija.Ova metoda je već duže vrijeme prisutna u dijagnostici u raznim granama medicine i dokazala se kao vrhunska. Po vrijednosti rangirana je iznad CT-a (kompjuterske tomografije), no ima i veliki nedostatak-jako je skupa. Danas je magnetska rezonancija usavršena, pa pošto se ovdje ne radi o zračenju, počela se primjenjivati kao metoda i u trudnoći.
Primjenjuje se tada kad ultrazvuk daje sliku loše kvalitete (premalo plodne vode, nepovoljan položaj fetusa, debljina trudnice). Mnoge anomalije i malformacije fetusa kao što su spina bifida i promjene u mozgu, tumori, vide se bolje nego ultrazvukom. Svi organi fetusa vide se oštro i dobro, a vide se i promjene koje su ultrazvukom nevidljive kao defekti vidnog živca.
U kombinaciji s kompjuterom magnetska rezonancija daje i pokretnu (life) trodimenzionalnu sliku. Tako je moguće promatrati peristaltiku fetusa, vidjeti stenoze (suženja) crijeva i jednjaka. Na taj način se može točnije procijeniti daljnji tijek trudnoće, način poroda kao i pripremanje na eventualnu operaciju nakon poroda.
Primjenom ove metode u trudnoći štetnost (bar za sada ) nije dokazana. Za sada mi nije poznato da se ovakve pretrage vrše na trudnicama kod nas u Hrvatskoj.
Vjerojatno će se i to ubrzo dogoditi.
Izvor: Gyn – poliklinika za ginekologiju i radiologiju
Dr. med. Damir MAMUZIĆ, autor članka
Foto: Alexander Raths1/Shutterstock