Upotreba ljekovitog bilja, zajedno s akupunkturom i akupresurom, važan je sastavni dio sustava tradicionalne medicine. Biljni lijekovi se pripremaju od različitih dijelova bilja: stabljike, lišća, kore, korijena itd. Oni sadrže mnoge biološki aktivne sastojke te se prvenstveno upotrebljavaju za liječenje blagih i kroničnih zdravstvenih tegoba.
Biljni lijekovi mogu se kupiti u obliku tableta, praška, pilula, tinktura i ekstrakta. Mogu se nanijeti lokalno u obliku krema ili masti, kao topli ili hladni oblozi. Ljekovito bilje uzgaja se na posebnim površinama koje su na posebnim mjestima, daleko od cesta gdje je visoka prirodna čistoća.
Za biljne lijekove važe drukčiji propisi nego za konvencionalne lijekove jer je jačina u kojoj se pojavljuju vrlo nepredvidiva. Neke biljke mogu biti toksične ili kancerogene i zato se savjetuje nadzor zdravstvenog djelatnika koji posjeduje znanje biljne medicine ili travara.
Ljekovito bilje može se pripremiti kod kuće na mnogo načina, bilo da se koriste osušeni ili svježi sastojci. Kora, korijenje ili drugi dijelovi biljke mogu se kuhati da bi se dobilo jaku otopinu koja se naziva dekokt.
Biljni čajevi mogu biti različite jačine, ovisno koliko ih se puste da odstoje. Raznom kombinacijom čajeva, postižu se razni učinci na organizam. Mnogi su spravljali kupke radi postizanja efekta baršunaste kože, da bi se svaki dio tijela opustio i kako bi se postigla harmonija.
Danas se takve lijekovite biljke koriste u tretmanima koji su specifični utoliko što se bazira sve na prirodnim sastojcima. Kod tretmana za lice izuzetno je važno odabrati ispravno bilje za što bolji učinak.
Bilje uvijek primjenjujte s mnogo opreza. Na oprezu trebaju biti osobe koje su alergične i osjetljive na neke vrste biljaka, a ono najbolje dijeluje na prazan želudac i pravilnim doziranjem.
Autor: T.P. Foto: Martina Osmy/Shutterstock