Sezona prehlada je odavno pokucala na naša vrata i jedna od dosta čestih upala je Laringitis. O ovoj temi nažalost pišem iz vlastitog iskustva. Naime mome mlađem djetetu je tek godinu i tri mjeseca i kad je navršio 3 mjeseca započeli su naši problemi.
Što je laringitis?
Laringitis je upala grkljana i manifestira se kao nagla promuklost uslijed upale i otečenosti sluznice grla. Također se javlja kašalj koji zvuči poput psećeg laveža. Ona teža faza traje otprilike 2-3 dana, a potpuni oporavak traje duže otprilike 7 dana.
Simptomi se javljaju naglo u noćnim satima tijekom sna. S obzirom na to da sad već imamo iskustva kako postupiti u trenutku pokušat ću i vama pomoći s pokojim savjetom.
Kako postupiti?
Kao prvo vi osobno morate ostati maksimalno smireni kako bi kontrolirali situaciju i kako bi pomogli smiriti vaše dijete. Nastala situacija izaziva popriličnu paniku jer zvuk koji čujete prilikom svakog udisaja je kao da se nešto sprječava protok zraka kroz grlo. Dijete je u panici i svaki udah je prava muka. Bolni su i izazivaju kašalj.
Kako ublažiti situaciju?
Krevetić lagano povisite. Dovoljno je ispod madraca staviti tanji jastuk ili nešto slično. Ne pretjerujte s debljinom jer će vam se dijete u snu otkotrljati u podnožje krevetića.
Pored uzglavlja ili relativno blizu postavite posudu s vrućom vodom po mogućnosti stavite par cvjetova kamilice. Molim vas da posebno vodite brigu da se vi ili dijete ne opeče. Nažalost kad je maleno dijete u pitanju morat ćete u nekoliko navrata mijenjati vodu kako bi ostvarili efekt isparavanja.
Kod one malo veće djece ćete puno lakše to izvesti jer ih možete posjesti iznad posude s vrućom vodom te prekriti glavu ručnikom Boravak u zaparenoj kupaoni je još jedan od oblika pomoći. Jako je bitno da zrak u prostoriji bude vlažan. Naime ako imate inhalator stvari su puno jednostavnije. Obavezno se posavjetovati s liječnikom, a ne samostalno postavljati dijagnoze.
Foto: CandyBox Images/Shutterstock