Kolike, grčevi u trbuhu, ne mogu se definirati kao bolest, već kao pojava koja se javlja u vrlo ranoj, dojenačkoj fazi, djetetova života. Prepoznaje se po neprekidnom i intenzivnom djetetovu plaču. Primjetite li da ni na koji način ne možete umiriti dijete koje plače najvjerojatnije se radi o kolikama.
U svakom slučaju preporučamo da posjetite liječnika kako bi isključio mogućnost neke druge bolesti i kako bi vas savjetovao kako se nositi sa ovim problemom.
Simptomi koji vam mogu pomoći u prepoznavanju ovog problema su već spomenuti intenzivan plač. Plače li vaše dijete više od 3 sata u danu, najvjerojatnije pati od kolika. Stiskanje šaka i stopala, često izvijanje te ispuštanje vjetrova nakon intenzivnog plača definitivno označavaju kolike.
Grčeve u trbuhu dijete počinje dobivati nakon trećeg tjedna života, a mogu se pojavljivati do četvrtog mjeseca ili dulje. Intenzivan plač obično započinje predvečer, a dijetetu na licu možete prepoznati bol i grčeve. Točan uzrok ove pojave još uvijek nije poznat, a postoje neka nagađanja kako kolike nastaju kao alergijska reakcija na mliječne nadomjeske ili na nešto što dojilja pojede a ne odgovara djetetu. Često samo jedan uzrok nije okidač za pojavu kolika. Neki istraživači pretpostavljaju kako pojave kolika imaju veze sa još nerazvijenim probavnim sustavom bebe.
Kada vas liječnik uvjeri da je sve u redu za fizičkim zdravljem djeteta postoji nekoliko načina kojima možete ublažiti simptome kolika. Treali biste izbjegavati neke namirnice poput mlijeka, kofeina ili ostalog što može naškoditi probavnom sustavu djeteta.
Za ublažavanje grčeva bebu uumotajte u lagani pokrivač koji će djetetu dati toplinu koja će ga umiriti, nakon svakog obroka potrudite se da se dijete podrigne, prilikom intenzivnog plača prihvatite i nosite bebu. Njoj će to puno značiti jer će osjetiti vašu toplinu i privrženost. Bez obzira koliko djetetov plač može biti iritantan nemojte bebi dati do znanja kako vas je uznemirila jer bi to samo moglo pogoršati stanje.
Autor: M.T. Foto: MitarArt/Shutterstock