• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar

Moje dijete

portal za roditelje

  • Naslovnica
  • Trudnoća
    • Želim bebu
    • Trudna sam
    • Nakon poroda
    • Dojenje
  • Moje dijete
    • Beba
    • Vrtić
    • Škola
    • Obiteljski život
  • Dječji kutak
    • Priče za djecu
    • Igre i igrice
    • Bojanke
  • zdravlje i prehrana
    • Fit trudnica
    • Dohrana za bebe
    • Dječje zdravlje i prehrana
    • Obiteljska kuharica
simptomi endometrioze

Koji su simptomi endometrioze

mojedijete

Endometrioza se najčešće dijagnosticira laparoskopski prilikom traganja za uzrokom bolova u maloj zdjelici. Bol je signal ljudskog tijela da se u njemu nešto događa.

Velik broj žena javlja se u ginekološku ordinaciju zbog zdjelične boli za vrijeme menstruacije i, neovisno o ciklusu, bolnih odnosa i nemogućnosti zanošenja unatoč odnosima bez korištenja kontraceptivnih metoda. Mnoge od njih imat će dokazanu dijagnozu endometrioze.

Endometrij je sluznica maternice koja se normalno nalazi unutar nje. Međutim, u nekim situacijama nalazimo je i izvan maternice (na jajniku, jajovodu, trbušnoj maramici, mokraćovodu, mokraćnom mjehuru, debelom i tankom crijevu, mišićnom tkivu maternice, na međici, stidnici itd.), kada postavljamo dijagnozu endometrioze.

Njezina pojavnost iznosi oko pet posto, a kod neplodnih žena čak oko 35 posto (oko sedam puta češće). Najčešće (oko 50 posto slučajeva) se pronađe prilikom dijagnostičke laparoskopije u općoj anesteziji, kojom se, pomoću optičkog instrumenta uvedenog kroz mali rez na prednjoj trbušnoj stjenci, nastoji definirati uzrok boli u maloj zdjelici.

Teorije nastanka

Endometrioza i dalje predstavlja nepoznanicu i izazov modernoj medicini. Postoji nekoliko teorija o njezinu nastanku. U današnje vrijeme najviše smo skloni tzv. Sampsonovoj implantacijskoj teoriji koja objašnjava njezin nastanak vraćanjem (refluksom) menstruacijske krvi i čestica sluznice maternice, njezinim izlijevanjem po trbušnoj šupljini i stvaranjem na njoj endometritičnih žarišta.

Povezanost s ostalim bolestima

Objavljeni su radovi u kojima se navodi da je sindrom kroničnog umora, koji se manifestira mišićnom slabosti te ostalim fizičkim i psihološkim simptomima, mnogo češći u žena s endometriozom nego u ostaloj populaciji, kao i slabiji rad štitnjače, koji je sedam je puta češći. Autoimune upalne bolesti, poput reumatoidnog artritisa, u kojem obrambeni sustav čovjeka napada vlastita tkiva, također je češći u žena s endometriozom, kao i multipla skleroza.

Endometrioza se povezuje i s različitim malignim oboljenjima. Tako rano dijagnosticirana ili dugo prisutna endometrioza dodatno povećava rizik od karcinoma jajnika.

Nasljedna sklonost – Budući da dvije trećine ispitanih žena ima rodbinu s potvrđenom ili suspektnom endometriozom, postoji vjerojatnost da je i to stanje nasljedno.

Bolovi i tegobe različite lokalizacije

Simptomi endometrioze su prije svega dismenoreja (bolna menstruacija), i to sekundarnog tipa. Sekundarna dismenoreja pojava je bolne menstruacije u žena koje do tada uopće nisu imale bolove uz menstruaciju ili, ako su postojali (sama dismenoreja je u pravilu znak da je riječ o regularnim menstruacijskim ciklusima), bitno se pojačavaju.

Sljedeći simptom je bol pri spolnom odnosu, pogotovo od endometriotičkih žarišta na stražnjoj stjenci maternice (tzv. Douglasov prostor). Zbog postojanja endometriotičkih žarišta po crijevima (najčešće debelom), mogu se pojaviti i teškoće sa stolicom, a u najtežim slučajevima čak i opstrukcija crijeva, što može oponašati tumor na crijevima. Kod žarišta u mjehuru, može se pojaviti krv u mokraći.

Pojavi li se žarište endometrioze u ožiljku reza napravljenog pri porođaju (epizitomija), endometrij je tu vjerojatno dospio izravnim usađivanjem u ranu nakon porođaja. Na tom mjestu pojave se oteklina i bolovi pri menstruaciji.

Intenzitet bolova i teškoća nisu uvijek proporcionalni opsegu promjena, pa mogu postojati izrazito jaki bolovi kod minimalnih, čak mikroskopskih žarišta, a veliki i opsežni procesi u maloj zdjelici mogu biti praktički potpuno bez simptoma. U oko polovice bolesnica uopće nema nikakvih simptoma. Općenito, svi simptomi ne javljaju se kod svake pacijentice, pa je slika bolesti različita i individualna. Endometriotična žarišta različita su, ovisno o trajanju bolesti i starosti žene.

Endometrioza uzrokuje neplodnost na nekoliko načina

Mehanički – poremećen odnos jajnika i jajovoda i/ili kad su jajovodi neprohodni (ovaj način je najjasniji)

Imunološki – pretpostavlja se da loš imunološki odgovor smanjuje mogućnosti oplodnje i ometa normalan razvoj oplođene jajne stanice, ako do oplodnje ipak dođe

Endokrinološki – nepravilno stvaranje i razvoj folikula koji oslobađaju jajnu stanicu zbog neravnoteže hormona.

Mehanički način je zasad jedini argumentiran, a preostala dva još treba dokazati i potkrijepiti jasnim činjenicama.

Rizični čimbenici za nastanak endometrioze su raniji nastup prve menstruacije, obilnija produžena krvarenja, kasniji nastup prve trudnoće i kraće dojenje.
Vizualna ili patohistološka potvrda

Ginekološkim pregledom mogu se napipati čvorići iza maternice, u području ligamenata koji pričvršćuju maternicu za zdjelicu, a pacijentica prilikom pregleda osjeća bol pri pomicanju maternice. Jajnici nisu mobilni zbog stvorenih priraslica.

Kao najjednostavnija metoda, ultrazvuk ima ograničene mogućnosti u postavljanju dijagnoze. Koristan je kod formiranih endometrioma, kad je moguće odrediti njihovu veličinu i lokaciju.

Kao dodatna pomoćna metoda koristi se određivanje tumorskog markera CA 125 iz seruma, koji je povišen kod višeg stupnja bolesti. U početnim stadijima bolesti taj marker nema specifičnu važnost.

Laparoskopija je temeljni dijagnostički postupak, koji je najbolje učiniti neposredno nakon menstruacije. Ako se vizualno sa sigurnošću ne može postaviti dijagnoza, uzima se materijal sa sumnjivih mjesta i šalje na patohistološku analizu.

Hormoni i/ili kirurgija

Svrha liječenja endometrioze je smanjiti proširenost žarišta bolesti, uklanjanje boli i poboljšanje mogućnosti zanošenja.

Danas se endometrioza liječi konzervativno (hormonski) i kirurški, s tim da se obje metode mogu primijeniti zasebno ili kombinirano. Preduvjet odgovarajućeg liječenja lijekovima je dijagnoza postavljena nakon laparoskopskog zahvata i patohistološke analize.

Cilj konzervativnog (hormonskog) liječenja je stvoriti hormonsku situaciju kao u trudnoći, jer je već dugo poznato da endometriotička žariša u trudnoći propadaju. Za to se upotrebljavaju peroralni kontraceptivi, zatim gestageni hormoni i sintetski derivati testosterona.

Najnoviji terapijski postupci određenim hormonima stvaraju u organizmu žene stanje umjetnog klimakterija i tako zaustavljaju rad jajnika. Taj se način najviše primjenjuje prije kirurškog liječenja endometriotičkih promjena, premda se može primijeniti i samostalno.

Konzervativna terapija najčešće je dovoljna kod minimalnih i blagih promjena. Međutim, kod umjerenih i teških promjena potrebno je kirurško liječenje, pa se konzervativno liječenje najčešće kombinira s kirurškim. Nekad se sve može obaviti laparoskopski, dakle minimalno invazivno, a katkad je potrebna i višesatna mikrokirurška intervencija. Ishod liječenja u najvećem je broju slučajeva povoljan.

Nakon liječenja, do trudnoće može doći spontano, a u slučaju težih stanja potrebna je i neka od metoda asistirane reprodukcije (često postupak izvantjelesne oplodnje).

Autor: mr. sc. Sandra Kovačević, dr. med., spec. ginekologije i porodništva

Izvor: Vaše Zdravlje

Foto: HannaMonika/Shutterstock

Tagovi: ginekolog

Vezano

Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

PIP je ušao u svoju 34. godinu poslovanja s medom, propolisom, matičnom mliječi i svime povezanim uz nektar bogova, kako su stari Grci zvali med. No, tu je utkano i gotovo stoljeće … Više about Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

NAPISALA: univ.bacc.praesc.educ. Branka Đaković Bjelajac, Dječji vrtić Prečko, Zagreb Kada će moje dijete progovoriti?“ pitanje je koje si postavlja svaki roditelj. Svi jedva … Više about POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Dječja mašta ono je što dijete u stvarnom svijetu ne proživljava, to su događaji rezervirani samo za djetetov svijet. Ona će dijete nositi u nepoznate zemlje, upoznavati sa … Više about KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Primarni stupac

Zadnje objave

rak vrata maternice

DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Piše: Lana Novota, mag kineziologije Dijastaza ravnog mišića trbuha se odnosi na … [više] about DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

Veliko dvostruko otvorenje najvećeg hrvatskog lanca dječje opreme, Magic Baby, očekuje vas … [više] about Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Sve što vas zanima, a niste imali prilike pitati! Trudna si? Planiraš trudnoću? Rodila … [više] about NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Dječji strah od bolnice

Ako je bolest vašeg djeteta toliko uznapredovala da je obavezan odlazak u bolnicu, morat … [više] about Dječji strah od bolnice


O nama | Kontakt | Marketing | Uvjeti korištenja


Copyright © 2007.–2023. Populus duo d.o.o. Sva prava pridržana.