Velika većina žena jako se dobro priremi za porod. Pročitale su knjige, išle na tečajeve, provele sate i sate diskutirajući s mamama, svekrvama i prijateljicama i surfajući po netu. A sve to za nešto što će biti gotovo za nekoliko sati. S druge strane, neke od tih žena ne provedu niti pola sata educirajući se o dojenju – jednom prekrasnom iskustvu koje može trajati godinama.
Jako mali broj žena doji bez ikakvih problema. Velika većina nas koje doje ili su dojile prolazile su kroz probleme s bolnim i ranjavim bradavicama, zastoje, štrajkove. Koliko god da nas obasipali izjavama kako je dojiti prirodno, nemojte pomisliti da će se sve rješavati samo od sebe. Dojenje je vještina koju i vi i dijete morate naučiti. Može vam trebati i do dva mjeseca da se uskladite i uvježbate.
Trud koji uložite u educiranje za dojenje će vam sigurno se isplatiti, a čvrsta odluka da ćete dojiti, koju ćete donijeti još u trudnoći, može vam samo pomoći. Vašem djetetu ne možete dati bolji start u životu, a svi problemi su ionako rješivi i prolazni. Na kraju ćete se sjećati dojenja kao jednog prelijepog iskustva i jednog specijalnog, neopisivog odnosa blizine i ljubavi s vašim djetetom.
Na Rodinim stranicama o dojenju možete naći dosta informacija, a i konkretne pomoći pri rješavanju problema. Ali to vam možda uopće neće biti dovoljno. Čitajte knjige o dojenju već u trudnoći. Upoznajte se sa slobodnim dojenjem, položajima pri dojenju, definicijom mokrih pelena. Nemojte biti nespremni onog trenutka kada vam vašu bebu donesu na podoj. Pogledajte naš letak Bebini savjeti za mamu i tatu.Ne zaboravite da situacija u hrvatskim rodilištima ne ide u prilog dojenju. Pokušajte roditi bez ikakvih lijekova i pokušajte dojiti u prvom satu života vaše bebe ako ikako bude moguće. U bolnici će vam bebu donositi na podoj prema rasporedu, ne prema bebinoj potrebi, a sestre neće uvijek biti spremne da vam pomognu ispravno namjestiti dijete, zato pogledajte naš tekst Ispravan položaj pri dojenju i njega dojki. U međuvremenu će joj davati adaptirano mlijeko, glukozu ili ne daj Bože čaj da je ne bi slušali kako plače u sobi za bebe. Nekakva krnja verzija rooming-ina postoji u nekim rodilištima u Hrvatskoj. Izaberite roditi tamo. Zašto kažem krnja? Zato što vam neće dozvoliti da beba uz vas bude i noću. A noćno dojenje je neizmjerno važno za proizvodnju mlijeka.
U rodilištu ćete dobiti i jedan lijepi paket. Da bi vašu bebu napravio sretnom, zove se Sretna beba. No, sadržaj tog paketa ne samo da krši međunarodne sporazume koje je Republika Hrvatska potpisala, nego vam sigurno neće pomoći u nastojanjima da dojite. Pročitajte malo više o tome u tekstu Osvrt na paket Sretna beba. Dati novorođenčetu primjerke čajeva, dječje hrane i reklame Hippa i Nuka NIJE poklon.
Šeširiće koje će vam možda ponuditi u bolnici galantno odbijte. Zašto? Pročitajte ovdje. Isto tako ne koristite dude i bočice da ne bi došlo do konfuzije bradavica.
Nakon tri dana će vas iz rodilišta pustiti kući. I tek onda nastaju problemi. Kako niste dojili na zahtjev u rodilištu, niste niti počeli raditi na uspostavljanju ravnoteže izmedu proizvodnje i potražnje. Koliko se mlijeka posiše, toliko ga se i stvori. Zato vam beba može željeti dojiti po cijele dane. Lezite u krevet, dojite i odmarajte se kada beba spava. Ovo stanje je prolazno.
U ovome periodu ”izležavanja” vjerojatno nećete biti pošteđeni ”dobronamjernih” savjeta kako sigurno nemate dovoljno mlijeka i to zato što vam mame, tetke i strine tog istog mlijeka nisu imale. Da li je to moguće, pročitajte u tekstu Strah da nemate dovoljno mlijeka. Ne zaboravite da naše mame koje su rodile 70-ih, 80-ih uglavnom nisu dojile i da vam one ne mogu pružiti podršku koju trebate i očekujete.
Uz početak dojenja često idu i bolne bradavice, što je neugodan, ali prolazan i rješiv problem. Pogledajte ovdje kako se nositi s tim.
Sljedeće što vas čeka je prvi skok u razvoju. A ako ste poslušali omiljeni savjet patronažnih da se uvijek nakon podoja izdojite do kraja, onda ćete vjerojatno iskusiti i zastoj mlijeka. Nemojte se izdajati nakon podoja. To samo šalje krive informacije vašem tijelu koliko mlijeka treba proizvesti. Beba svo to mlijeko ne može popiti i zastoj je neizbježan.
Onda, kada ste već pomislili da sve imate pod kontrolom, krenu famozni grčevi. Postoje teorije da grčevi uopće ne postoje. To, naravno, nisu dokazane teorije. Ono što je dokazano je da djeca koja slobodno doje imaju slabije grčeve i puno ih lakše podnose. Naša kultura, kojoj su grčevi baba Roga br1 kojom plaše buduće majke i očeve vam sigurno neće propustiti spomenuti kako bebi protiv grčeva pomaže čaj od komorača. Je li to istina? Možda, ni to se ne zna. Ono što je sigurno istina je da se davati čaj ovako malome djetetu ne smije, a da potpuno isti efekt imate ako ga vi popijete pa ga beba dobije kroz vaše mlijeko. Općenito, bebi do 6 mjeseci života ne treba nikakva dodatna tekućina. Vaše mlijeko utažuje i žeđ i glad. U početku podoja mlijeko je vodenasto, a poslije sve masnije i hranjivije.
Vaša beba ima tri mjeseca, sve ste probleme s dojenjem uspješno riješili, pravi ste stručnjak. Što je sljedeće? Nadohrana! Mame, bake, strine i tete će vam pričati kako ste vi s tri mjeseca već jele blitvu i pašta fažol. Ali, vjerujte mi, to nije ništa čim se treba hvaliti. Isključivo dojenje se preporuča do 6 mjeseci starosti, kada je djetetov probavni sistem puno zreliji i vjerojatnost da će se razviti neka alergija manja. Budite posebno oprezni ako u obitelji imate povijest alergija. Više o nadohrani pročitajte ovdje. A ovdje o tome do kada dojiti i koliko je prirodno dojiti. Nemojte se obazirati na priče da nije dobro dugo dojiti jer će se dijete više vezati za vas, a naročito se nemojte obazirati na priče da dečke ne bi trebalo dugo dojiti zbog njihovog emocionalnog razvoja. Kratko i jasno – to su gluposti.
Ne zaboravite da je mogućnost da nemate mlijeka minimalna, skoro pa nemoguća. Ne zaboravite da se onoliko mlijeka stvori koliko ga beba posiše. I ne zaboravite broj Rodinog SOS telefona za dojenje. Sretno!
Izvor: Udruga Roda
Pripremila: SandraW
Foto: FloridaStock/Shutterstock