Iako mnogi smatraju da je novorođenče bespomoćno, ono se rađa skupom vještina i refleksa koji mu pomažu da dobiju njegu i hrana koja mu je potrebna. Odmah po rođenju mozak je spreman prihvatiti nove zvukove, govor, prizore i izraze lica koji će kasnije bebi koristiti.
Novorođenčad koristi niz simbola koji mogu koristiti u komunikaciji sa odraslima, posebno roditeljima. To mogu biti signali u obliku plakanja, spavanja, uzrujavanja, buđenja i smirivanja. ukoliko roditelji pravovremeno odreagiraju na signale uspodtavlja se prva komunikacija među njima i dijeteta.
Bebe se rađaju sa određenim refleksima koji im pomažu da prežive u novom svijetu. Ovim refleksima se dokazuje da živčani sustav bebe dobro funkcionira, iako je svrha refleksa manje poznata. Neki od često ponavljanih bebinih refleksa su refleks traženja usnama pri kojem je glavica podignuta i kao da nešto traži.
Refleksom hvatanja beba grabi vaš prst na svom dlanu. Poznati su i refleksi na stopalima. Novorođenče skuplja stopala ukoliko se ono uhvati za donju stranu. Čim se dodirne vrh usana bebe ona počinje sisati. Poznati su i refleksi kojima beba izražava iznenađenje a to su izvijanje leđa i mahanje ručicama.
Osjeti u djece su razvijeni od samog početka života. Gledanjem prikuplja najviše informacija iz okoline, primječeno je kako bebe vrlo rano pogledom mogu pratiti radnje koje se oko njih zbivaju. Funkcioniranje sluha je vidljivo posebno kad ga majka govori. Bebe reagiraju na muške i ženske glasove.
Novorođenčad je sklona slatkastim okusima. Ukoliko pokušate sa gorkom, slanom ili kiselom hranom postoji velika mogućnost da će dijete odbiti takve namirnice. Privlače ih slatki mirisi, a sposobni su razlikovati miris dojke svoje majke od ostalih.
Ne smijemo zanemariti osjet dodira koji je izrazito bitan za male bebe. One najviše uživaju kada su umotane u dekicu ili kad ih se udobno drži. Pokušajte svoju bebu gladiti nježnim pokretima i vidjet ćete kako će se smiriti.
Autor: M.T. Foto: Monkey Business Images/Shutterstock