Nakon rođenja djeteta majke su najčešće opterećene isključivo dojenjem, što je logično s obzirom na to da svaka od nas želi da im dijete lijepo napreduje i dobija svakim danom na težini. No, pored dojenja, previjanja, kupanja i brige o spavanju, moramo se pobrinuti i da su nam dječica dobro raspoložena i zaigrana.
Dakle, osim uobičajenih obaveza s bebom, nastojte pretežno uz svaku radnju nabaciti osmijeh na svoje lice, jer to djeci, a pogotovo bebama jako puno znači. U najranijim mjesecima one samo vide naš izraz lica i prema tome mogu razaznati jeste li dobro ili loše raspoloženi. Daleko od toga da je svima to prvo razdoblje veoma stresno, ponekad nepodnošljivo, ponekad bi se rasplakale, ali naša su djeca ta koja će iz nas izmamiti i onaj zadnji atom snage.
Naime, bebine moždane stanice se svakim danom razvijaju, a u njihovom razvoju im možemo puno pomoći. U prvim danima života ih je dovoljno staviti na svoju kožu, maziti, zamatati, pričati i smijati se kako bi potaknuli stimulaciju neurona. Pored navedenih radnji, vjerojatno spontano radimo i ostale stvari, ali ajmo se podsjetiti kako sve možemo zabaviti bebu, a da pritom pospješujemo njezin rast i razvoj koji će joj kasnije u životu mnogo značiti.
Nakon svih radnji koje ste obavili s bebom, vrijeme je za igru. Uzmite svoju bebu u naručje, udobno se smjestite i krenite joj pričati koliko vam je promijenila život, koliko vas usrećuje i na posljetku koliko je volite. Osmjehnite joj se i dajte joj do znanja kako može imati povjerenja u vas. Vaš glas bebu umiruje i daje joj sigurnost, zato ne dvojite razgovarati s bebom od najranije dobi, pa i prije rođenja.
Ukoliko ste raspoloženi za blago ljuljanje, to možete učiniti tako da je primite u naručje i laganim tempom ljuljate s jedne na drugu stranu uz nježno pjevanje pjesmica. Ako vam pjevušenje možda nije opcija, možete pustiti laganu glazbu i malo zaplesati uz obavezno pridržavanje bebine glave.
Igračke jarkih boja također djeluju stimulativno na bebin mozak. Možete ih postaviti na krevetić ili sjedalicu te ispričati priču o svakoj kako bi zabavili svoju bebu. Ako primijetite da beba više nije zainteresirana za igru, vjerojatno je vrijeme za odmor, stoga nikada nemojte forsirati dijete da ostane budno jer to u prvim mjesecima nije u stanju.
Kako biste potaknuli bebu da gleda u neki predmet ili vaše ruke (prste) to ćete učiniti tako što ćete privući njezinu pažnju. Dovoljno je da se smjestite oko 50-tak centimetara ispred nje kako bi vas mogla pratiti i krenite se igrati s predmetom ili prstima tako što ćete ih pomicati lijevo-desno i gore-dole. Nakon što to učinite, dotaknite bebin nos ili lice i vrlo lako ćete primijetiti prati li vas ili ne.
Dok ste s bebom u šetnji nemojte je stalno držati u kolicima. Bebi kolica nakon nekog vremena dosade i biti će vam puno ljepše u šetnji ukoliko bebu malo podignete na ruke kako bi mogla promatrati svijet oko sebe. Bebe reagiraju na zvuk automobila, vole gledati u prolaznike, a kada sjednete na klupicu u parku, izvadite bebu iz kolica kako bi mogla sve još bolje promatrati.
Između petog i šestog mjeseca starosti možete očekivati da će vaša beba već polako željeti samostalno sjediti i stalno će pokušavati to činiti, no još uvijek će joj trebati oslonac. U tom razdoblju vas beba već i puno bolje razumije, gleda vas, promatra vaše lice, oči, kosu, a najvažnije od svega će joj biti uzvraćeni osmijeh. Smijte se zajedno i uživajte u trenucima sreće!