Dobivanje dodatnih kilograma tokom trudnoće je prijeko potrebno kako bi se dijete u vama pravilno hranilo i razvijalo. Isto tako dobivanje previše kilograma može dovesti do nekih neželjenih posljedica. Naučite kako pravilno dobivati kilograme i ostati u preporučenim granicama.
Često ste čuli kod trudnica famoznu rečenicu “Ja jedem za dvoje”. To je uvaženo krivo mišljenje i interpretacija koja dovodi do prevelike pretilosti prilikom trudnoće. Nije potrebno jesti za dvoje da bi vaše dijete bilo zdravo.
Količina kilograma koje bi trudnica trebala dobiti ovisi o njezinoj težini prije same trudnoće. Ukoliko se trudnica nalazi unutar svojih težinskih granica koje ovisi o dobi i visini najviše što bi trebala dobiti nije više od 15 do 16 kilograma.
Ukoliko je vaša težina bila ispod težinskih granica svakako možete dobiti koji kilogram više te time osigurati pravilan razvoj djeteta. Pod koji kilogram stvarno se misli na 2 do 3 kilograma više od gornje težinske granice. Za žene koje premašuju svoje težinske granice idealno bi bilo dobivanje oko 11 do 12 kilograma.
Tijekom trudnoće kao i prije odnosno nakon nje potrebna je ista količina viška kalorija za dobivanje dodatnih kilograma odnosno ista količina kalorija za održavanje vaše idealne težine.
Ukoliko su vam prije trudnoće navike jedenja bile sasvim uredu, svakako tokom trudnoće ne mijenjajte ništa. Ne iskorištavajte trudnoću kao razlog za nepravilno i nezdravo hranjenje. Težinu će prirodno regulirati vaš organizam.
Rast kilograma tokom trudnoće bi trebao biti oko jednog kilograma tjedno i taj rast počinje negdje u drugom tromjesečju. Tijekom prvog tromjesečja ukupan rast kilograma bi trebao biti unutar granica od dva do tri kilograma. Za žene koje doživljavaju jutarnje mučnine ovo razdoblje moglo bi bit teže nego se čini.
Vaš cilj je da tijekom trudnoće rast kilograma bude u pravilnom toku. Umjeren porast kilograma smanjuje mogućnost nekih simptoma koji su karakteristični za trudnoću. Bolovi u leđima, pojavljivanje vena ispod kože, rastezanje kože, kiselina u želucu te gubitak daha su smanjeni s polaganim i umjerenim porastom kilograma.
Sa previše kilograma trudnice povećavaju određene rizike tijekom perioda trudnoće, a i kasnije. Žene koje već imaju previše kilograma ili dobivaju previše kilograma tijekom trudnoće izlažu se riziku od dobivanja gastritisa i dijabetesa, povećanog krvnog tlaka te se javljaju poteškoće prilikom samog poroda. Svaki od ovih faktora mogu utjecati i na nerođeno dijete odnosno fetus.
Ukoliko ste sigurni da nosite više od jednog djeteta vaša težina će svakako dodatno biti povećana. Porazgovarajte sa svojim liječnikom odnosno ginekologom te će vas on uputiti na točnu količinu kilograma koja je idealna za vašu trudnoću. Okvirno to će biti negdje oko 4-5 kilograma više.
Ne preskačite redovite obroke tijekom trudnoće. Neka vaše navike hranjenja budu u svim granicama kvalitete i kvantitete te ćete time ujedno i imati pod kontrolom onaj povišeni osjećaj za glađu. Ukoliko imate problema sa dobivanjem viška kilograma pokušajte sa hranom koja ima više korisnih masnoća kao što su lješnjaci, avokado i losos.
Trudnoća je jedno predivno razdoblje vašeg života. Dobivanje i umjeren porast kilograma osigurava zdrav razvoj djeteta. Prevelik broj kilograma pak s druge strane može predstavljati probleme kako majci tako i djetetu.
Autor: S.Š. Foto: Hannes Eichinger/Shutterstock