Mnogi roditelji će se iznenaditi kako vrijeme koje djeca provedu na internetu i nije takav gubitak vremena, kao što je rekla Mizuko Ito, članica kalifornijskog tima te autorica izvještaja koji se odnosi na ponašanje djece na internetu. Vrijeme provedeno na internetu može biti korisno za mlade ljude kako bi stekli tehničke vještine potrebne za današnje doba.
Kako u svemu postoje granice tako je ovdje važno naznačiti da dijete/adolescent mora imati ograničenja i biti kontrolirano od strane roditelja, kako se boravak pred računalom ne bi pretvorio u nešto opasnije.
Na temelju dosadašnje provedenog istraživanja pokazalo se da djeca na internet dolaze iz dva glavna razloga kao što su prijateljstvo i vlastiti interesi. Tu se nastavljaju družiti sa svojim prijateljima, gdje imaju pristup informacijama o ljudima koji nisu trenutno u njihovoj blizini.
Istraživački tim okupio je oko 30 istraživača gdje je ispitano preko 800 mladih ljudi kao i njihovih roditelja. Preko 5.000 sati provedeno je na stranicama kao što je MySpace, Facebook i Youtube.
Djeca internet shvaćaju drugačije nego odrasli, a pokazalo se da postoji razlika kako djeca i odrasli vrednuju online aktivnosti. Problem je što odrasli zapravo ne znaju što djeca rade na internetu, zbog čega razne aktivnosti vide kao opasne i nekorisne. Za razliku od njih djeca razumiju aktivnosti na internetu i njihove vrijednosti.
Ne samo što razumiju sadržaj na internetu bolje nego odrasli, djeca preko interneta usvajaju razne vještine koje su im neophodne kako bi se snašle u digitalnom svijetu. Online prostor poznat je kao uvijek dostupan prostor koji se mijenja i koji je dinamičan.
Djeca su više puta dosada pokazala zašto vole provoditi vrijeme na internetu. Velik dio njih ovaj digitalni prostor koristi zbog druženja te zbog učenja. Djeca se na internetu mogu povezati s ljudima na udaljenim lokacijama te istražiti interese unutar njihove grupe vršnjaka.
Izvor: tommistock/Shutterstock