Grčevi, kolike, što je to? Kao novopečena majka samo sam načula nešto vezano na tu temu, ali nisam imala pojma ima li i naša beba s time problema ili ne. No, mama, ne budi lijena, informiraj se i provjeri je li dijete pokazuje neke naznake grčeva, razmišljala sam.
Preroštala sam više članaka o kolikama i shvatila da je najpametnije osluškivati dijete, a prevencije radi, kupila sam na kraju kapi, koje su možda pomogle, ili naše dijete jednostavno nije s time imalo problema.
Uostalom, kako god bilo, svaka majka je zabrinuta za svoje dijete, a još i ako se nenadano pojave grčići koji bi trebalo potrajati do najkasnije 3. mjeseca djetetovog života, tada poseže za nizom korisnih informacija na temelju kojih će donijeti zaključak koja je najefikasnija metoda koja će djetetu olakšati to razdoblje.
Meni osobno je uvijek najdraže neke važne stvari o razvoju djeteta prokomentirati s pedijatricom, koja je moram reći izvrsna u svom poslu te na razuman način pokuša roditeljima objasniti sve nedoumice koje im se motaju po glavi.
Ukoliko primijetite da vaša beba pati od dojenačkih grčića ono što biste prvo trebali učiniti jest upravo konzultacija s pedijatrom, a tek nakon toga odlučite kako ćete djetetu možda pomoći. Naglašavam riječ možda zbog toga što kolike nisu nešto što bi se trebalo liječiti, već je to samo faza privikavanja kod djece, koja će uskoro proći.
Ukoliko niste sigurni ako beba ima problema s grčićima, možete mu davati probiotske kapi i biljni čaj od komorača koji se može koristiti od navršenih tjedan dana. U svakom slučaju, vodite računa o ritmu hranjenja te isto tako spavanja vašeg djeteta. Vrlo je važno da beba stekne rutinu i nemojte odmah posezati za hranom ili tekućinom ukoliko beba ne prestaje plakati.
Probajte je umiriti ljuljuškanjem i imajte dovoljno strpljenja u prva tri mjeseca djetetova života. Jasno je kako se novorođenče tek privikava na vanjski svijet, pa tako i hranjenje i u konačnici spavanje.
Lagana masaža u predjelu trbuha također ne može škoditi. To ne smije biti nikakva agresivna i čvrsta masaža, već blagi kružni pokreti koji će djelovati umirujuće. Osim masaže, možete pomoći grijanje trbuščića oblogama što će djelovati blagotvorno.
Zlatna formula kod ublažavanja kolika ne postoji, ali pozitivan stav i praćenje bebe je ono što će svakako pomoći kada vam se čini da se nalazite u bezizlaznoj situaciji. Pratite razvoj vašeg djeteta, ako je potrebno, zapisujte si neke određene situacije, nemojte se ustručavati pitati pedijatra za mišljenje i pružite svome djetetu neizmjerno puno ljubavi kako bi se uz vas osjećalo sigurno i voljeno.
Foto: S.Borisov/Shutterstock