Vrlo vjerojatno se radi o jednom od najčešćih pitanja koje žene postavljaju čak i prije nego zatrudne, jer se većini nas mota po glavi da li ćemo nakon trudnoće imati težinu, odnosno građu kakvu smo imali prije trudnoće.
Kod novonastale situacije u životu potrebno je imati na umu više faktora.
- Prvo, način na koji smo živjeli prije nego što je nastupilo drugo stanje, to znači kako smo se hranili, dali smo vježbali.
- Drugo, većina stručnjaka tvrdi da puno ovisi i o genetici, znači kako smo građeni (poznato je da svi maštamo da smo poput onih žena koje kad zatrudne, ništa se ne mijenja osim što im naraste trbuh).
- Treće, dali smo za vrijeme trudnoće morali ležati ili smo mogli bez problema obavljati svoje svakodnevne aktivnosti.
- Četvrto, koliko smo u sebe unosili hrane, da se razumijemo ne samo količinski nego i koliko smo unosili vitamina, vlakana, a koliko kolesterolom bogatih namirnica.
Treba imati na umu kako se trbušni mišići jako puno mijenjaju za vrijeme trudnoće. Hormon relaksin je taj koji je odgovoran za rastezanje vezivnog tkiva i mišića kako bi se omogučio rast fetusa. Potrebno je nekih 8 tjedana barem za potpuni oporavak mišića, stoga ne treba očekivati vraćanje figure preko noći.
Isto tako treba imati na umu kako se nakon poroda radi o sasvim novonastaloj situaciji gdje više niste sami i gdje treba voditi računa o svom djetetu te da više nemate toliko vremena za sebe kao prije. Međutim u ovakvim situacijama je bitno najviše imati potporu ljudi oko sebe koji će vam omogučiti da se posvetite sebi, svom tijelu i naravno djetetu.
Od vježbi se najviše preporuča kardiovaskularni fitness program pomoću kojeg najbolje sagorjevate kalorije i mršavite.
Sve u svemu bitna je volja i jako velika želja te karakter da se pokušate vratiti na svoju prijašnju težinu.
Foto: Pressmaster 1/Shutterstock