Pokazalo se kako mnogi roditelji nisu spremni na odrastanje djeteta i sve ono što odrastanje donosi. To se odnosi na period prelaska djeteta u tinejdžersku dob koja dolazi između 9. i 12. godine života. Prije se dob tinejdžera računala od 13. godine nadalje, ali danas je situacija drugačija.
Prema izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) stoji kako djeca ulaze u pubertet tri mjeseca ranije svakih deset godina. Pored toga zaključili su kako se produbljuje jaz zrelosti između dječaka i djevojčica, jer djevojčice ulaze ranije u pubertet i ranije izlaze iz njega.
U vrijeme kada dijete prelazi u fazu tinejdžera nameću mu se mnoga pitanja, a ona se odnose na promjene koje njegovo tijelo prolazi. Ako ste uspjeli uspostaviti dobru komunikaciju s djetetom, moguće je da će vam dijete prići s brojnim pitanjima vezanima uz promjene koje se događaju na njegovom tijelu.
Bilo bi dobro da su roditelji ti koji će odgovoriti svom djetetu, a ne da dijete odgovore traži preko televizije, interneta ili od vršnjaka, jer postoji mogućnost da dijete sve krivo shvati. Pokušajte se kao roditelj pripremiti na ovu fazu u životu te oboružati knjigama, brošurama i drugim materijalima koji vam mogu pomoći.
Fizičke promjene mogu biti teže prihvaćene od strane djece. Djevojčice mogu dobiti prvu menstruaciju u dobi između 10. i 16. godina, a neke je mogu dobiti i ranije. Pored mnestruacije pojavljuju se dlačice i rastu grudi.
Dječaci ulaze u pubertet malo kasnije, oko 11. godine, a kod nekih se prvi znakovi mogu primjetiti tek u 14. godini. Kod dječaka dolazi do fizičkih promjena kao što je rast reproduktivnih organa, dlačica na nogama, rukama, licu i spolovilu. Ne treba zaboraviti na noćnu ejakulaciju, mutaciju i erekcije.
Osim fizičkih promjena dolazi do promjena i na emocionalnom području. Djeca u dobi od 9 godina mogu dobiti više samopouzdanja, postati komunikativnija, a može se dogoditi da dijete koje je dosada bilo brbljavo odjenom postane tiho i povučeno. Nemojte ih kritizirati zbog promjene raspoloženja, nego razgovarajte s njima.
Djeca do 10. godine života mogu početi pokazivati simpatije prema suprotnom spolu. Neka djeca mogu razviti interes i simpatije prema vršnjacima istog spola. Radi se o normalnom dijelu razvoja i sastavnom dijelu izgradnje identiteta.
U vrijeme puberteta djeca ulaze u razdoblje kada se od njih puno očekuje na školskom planu. Od njih se traži da samostalno izvršavaju zadatke, rješavaju domaće zadaće i da budu proaktivni. Važno je da svako dijete ima dobro organizirano vrijeme.
Pubertet je vrijeme koje od roditelja zahtijeva da budu razboriti i da pokažu razumijevanje prema svom djetetu. To je vrijeme kada djecu treba usmjeravati i na suptilan način utjecati na njihovo ponašanje, a ne ih kontrolirati.
Foto: Poznyakov/Shutterstock