Jesen nam je pred vratima. Dani nam postaju temperaturno ugodni, večeri i jutra prohladne, a noći već dosta hladne. Sve je to najava godišnjeg doba koje nam je pred vratima i uskoro će svojim divnim bojama pokucati nam na vrata i pokazati se u svoj svojoj raskoši. Bez obzira volite li jesen ili ne, s jednim ćete se morati složiti, jesen uistinu zna složiti predivnu paletu boja u prirodi. No jeste li ikada primijetili kakvu paletu boja jesen može složiti na našim tanjurima, u našim trpezama i našem domu? Raskoš jesenskih namirnica svojim bojama, mirisima i okusima mami nas na kušanje, a u nastavku pročitajte kakve dobrobiti sve te divne delikatese donose našem organizmu.
BUĆA (bundeva, tikva, lat. Cucurbita) – bila kuhana, pire, kao pita ili nadjev, pečena, u juhi ili u rižotu bundeva uvijek očarava svojom finoćom okusa i bojom. Pored svoje atraktivne boje i blagog okusa, bundeva je prava nutritivna riznica. Pored manjih količina bjelančevina, ugljikohidrata i masti, bundeva sadrži mnoge vitamine(karotin ili provitamin A, vitamin C, E i K i vitamine grupe B – B1, B2, B6, folnu kiselinu i dr.). Osim cijele palete vitamina sadrži kalij, fosfor, kalcij, željezo, te pektin i celulozu. Svakako vrijedna i dostupna namirnica koja zaslužuje veću pažnju.
GROŽĐE – bijelo, crno, roze grožđe je uvijek dobrodošla jesenska namirnica koju svi vole. Vinova loza jedna je od najstarijih kultiviranih biljaka, a danas postoji preko 8000 sorti grožđa. Grožđe je izvor vitamina C i vitamina skupine B (osim B12), koji su važni za izmjenu ugljikohidrata i povoljnu utječu na živčani sustav. Od minerala, grožđe sadrži kalij, fosfor, kalcij, magnezij, mangan, natrij, bakar, cink i željezo. Sok od grožđa je bogat vitaminima A, B i C, a 100 grama svježeg grožđa sadrži samo 69 kcal. Iz svega navedenog možemo zaključiti kako pored toga što je ukusno, grožđe je i jako zdravo, stoga se ne ustručavajte uvrstiti ga u svakodnevnu prehranu vaše obitelji.
KESTENI – sezoni kestena svi se jako veselimo. Prilika je to da izađemo s djecom u prirodu i vratimo se s košarama punima ovih divnih plodova. Kesteni su, pored toga što su lako dostupni i nutritivno vrijedna namirnica, te izvrsno sredstvo za kreativno izražavanje djece u jesenskim mjesecima. Kesten je iznimno bogat škrobom, polisaharidom visoke kvalitete, siromašan mastima i na 100 g ima oko 200 kcal. Zbog visokog postotka škroba, vitamina, proteina i mineralnih soli, a malog sadržaja masti, kesten predstavlja vrijednu nutritivnu namirnicu.
DUNJA – voće opjevano u brojnim pjesmama, vitaminska je bomba jeseni. Njen ugodan miris mami nas da ju držimo na ormaru, ali njen nutritivan sastav poziva nas na konzumaciju te vrijedne namirnice. Sok i sirup od dunje vrlo su ljekoviti. Zahvaljujući taninu i sluzi, povoljno djeluju na rad crijeva i pomažu kod suzbijanja infektivnih bolesti. Dunjin sok, ukuhan s istom količinom šećera, liječi kašalj i astmu te akutan proljev, dok se pečena ili kuhana dunja preporučuje kod upale želučane i crijevne sluznice.
JABUKA – kaže narodna izreka kako jabuka na dan drži liječnika van. Jabuka se s pravom može nazvati i kraljicom voća, jer pored svoje dostupnosti kroz cijelu godinu, jedna je od prvih namirnica koju uvodimo u dohranu kod beba. Jabuka olakšava probavu, a sadrži mnoge korisne tvari koje potiču rad imunološkog sustava.
MANDARINA – voće čijim se prvim plodovima svi radujemo. Mandarine su visokovrijedne namirnice koje pomažu kod prehlade i gripe, otapaju višak kilograma, čuvaju srce i krvožilni sustav, ubrzavaju probavu, te su prirodni antiseptik. Radi svih navedenih razloga, ali i njihovog divnog mirisa i okusa, jedva čekamo da krene sezona ovog ukusnog voća.
ŠIPAK (nar, mogranj) – nedavno je proglašen super junakom među voćem, a sve to radi svoje nutritivne vrijednosti. Šipak je voćka čiji plod sadrži jarko crvene sočne sjemenke. Djeca ga osobito vole, jer konzumaciju ploda šipka doživljavaju kao igru. Gotovo da nema bolesti i stanja gdje šipak nije pokazao svoje ljekovito djelovanje. Pomaže u borbi protiv anemije, bolesti srca, smanjuje razinu lošeg kolesterola, povoljno djeluje kod dijabetesa. Sok od šipka ima antibakterijska i antivirusna svojstva, a pomaže i u očuvanju zubi. Dakle ponudite malo šipka svojoj obitelji svaki dan, jer sezona mu nije duga, ali mu je nutritivna vrijednost golema.
KRUŠKA – sigurno niste znali kako kruške pripadaju porodici ruža. Radi svojih sočnih plodova kruška se uzgaja već više od 4000 godina. Djeca posebno vole kruške, radi njihovog okusa i mirisa. Nutritivno kruška je bogata vlaknima, čisti organizam i pomaže pri gubitku kilograma, jača imunitet i ublažava upale, brine o koži, čuva vid, a pomaže i u zaštiti od karcinoma. Osim što su nutritivno vrijedne, kruške su i jako ukusne, stoga nema razloga da ih ne uvrstimo u svakodnevnu prehranu, barem u sezoni kada su tržnice prepune ukusnih plodova krušaka raznih sorti.
Posjetite s djecom tržnice, neka upoznaju jesenje plodove. Dozvolite im da ih uzmu u svoje male ručice, osjete njihov miris, opipaju oblik i teksturu, a ukoliko se malo potrudite sigurni smo kako ćete im o svakom od jesenjih plodova uspjeti ispričati i neku kraću priču.Bitno je da djeca stvore pozitivnu sliku o hrani i prihvate raznolike okuse i mirise. Pravilnom prehranom biti će jači i zdravog imuniteta te će rijeđe poboljevati u vrtiću / školi. Uključite djecu u nabavku i zajedno od te, pomalo dosadne aktivnosti, učinite zanimljivo vrijeme provedeno s vašim djetetom. Vaše dijete i njegov imunitet viti će vam zahvalni.
Piše: Martina Gilja, nutricionistica