Majčinstvo je veliki, zahtjevan posao koji traje 24 sata dnevno, svih 7 dana u tjednu. Ako pritom dojite na zahtjev djeteta, prirodno je da se ponekad osjećate iscrpljeno, da vas stalni plač bebe neizdrživo iritira, a možda vam se događa da ponekad ne možete podnijeti bol koju vam stvara dodir bebinih usta s vašim bradavicama.
Ako ste na samom početku svog dojećeg “staža” i svakako želite dojiti svoje dijete, dobro je naučiti da su bolne bradavice u najvećem broju slučajeva posljedica nepravilnog položaja na dojci, a ne duljine vremena koje vam dijete provodi na dojci. Da bi davanje dude varalice bilo “spas” za majčine bradavice, potpuno je pogrešno uvjerenje!
U nastavku teksta upoznajte se s nekim manje znanim činjenicama zašto je bolje NE DATI dojenoj bebi dudu varalicu:
Bebe dojenjem ne zadovoljavaju samo nutritivne potrebe (potrebe za hranom i tekućinom). Dojenje radi utjehe ili nenutritivno dojenje sastavni je, premda zanemarivani i podcjenjivani, dio dojenja. Malim bebama je nagon za sisanjem prirođen – one na taj način osiguravaju često hranjenje, ali i bliskost i fizički kontakt s majkom koji su im tako potrebni za život.
Ako dojenje svedete samo na “hranjenje”, a nenutritivno sisanje pokušate zamijeniti povremenom ili čestom upotrebom dude varalice, trebate biti svjesni da se time izravno uplećete u prirodne procese dojenja i riskirate neke od mogućih posljedica:
- veći rizik od ranog odvikavanja od dojenja (Studijama je dokazano da bebe koje svoj prirodni nagon za sisanjem zadovoljavaju sisanjem dude pokazuju manju potrebu za dojenjem i daleko ranije završavaju svoj period dojenja).
- upale uha (Studijama je ustanovljena veza između sisanja dude i čestih upala uha. Postoji nekoliko različitih teorija zašto je to tako: neki znanstvenici kažu da se čestim sisanjem dude varalice povećava količina sline i tako se prenosi više organizama u Eustahijevu trubu, dok drugi tvrde da beskorisno sisanje mijenja normalnu funkciju Eustahijeve trube i tako omogućuje bakterijama da prelaze iz usta u srednje uho).
- slabo napredovanje na težini (U ranim tjednima, kad se dojenje tek uhodava, sisanje dude varalice utječe na djetetovu kvalitetu sisanja dojke. Manje učinkovito pražnjenje dojke dovodi do smanjene proizvodnje mlijeka, a time i direktno utječe na napredovanje u težini. S druge strane, dijete koje je mirno, može se zadovoljiti sisanjem dude bez pokazivanja interesa za dojenjem, čak i ako je gladno. Tako će dojiti kraće i rjeđe, što će neposredno dovesti do slabog napredovanja u težini, te posredno primorati majku da nadohranjuje bebu nekim oblikom adaptiranog mlijeka).
- mliječac (Gljivicama koje uzrokuju mliječac pogoduje sobna temperatura i vlažnost. Zato je duda varalica potencijalni izvor gljivične infekcije. Mliječac se može lako prenijeti od djeteta do djeteta i ako stave istu dudu u usta).
- karijes zubi (Redovno korištenje dude varalice utječe na rast zubića i formiranje usne šupljine. Studije pokazuju da sisanje dude povećava i količinu bakterija u ustima koje uzrokuju dentalni karijes).
- nepravilno sisanje dojke, što uzrokuje ranice na bradavicama (Tehnika sisanja dude ili bočice potpuno je drugačija od tehnike koja se koristi prilikom dojenja. Za većinu beba je ova različitost vrlo zbunjujuća. Za sisanje dude varalice (ili dude na bočici) potrebni su daleko manji pokreti jezikom i mnogo manje energije. Ako beba jednake pokrete počne koristiti na dojci, vama će time prouzročiti bolne i oštećene bradavice. Ne zaboravite da većina problema u dojenju započinje upravo nepravilnim položajem na dojci, nepravilnim zahvaćanjem dojke, dakle – nepravilnom tehnikom sisanja!)
- mastitis (Razvoj upale dojke – mastitisa, usko je povezan sa smanjenim vremenom provedenim na dojci, neučinkovitim sisanjem te poremećajem između prirodne ravnoteže između proizvodnje mlijeka i bebinih potreba za sisanjem).
Na kraju, korištenje dude u rijetkim prilikama i u kratkom vremenu može zaista pomoći majci. Sisanje može smiriti dijete, a duda će vam svakako pomoći ako ste u situaciji da nikako ne možete podojiti dijete. Možda će ona biti od pomoći tatama, bakama ili drugoj osobi koja čuva vašu bebu kada vi niste u blizini. No uplakanoj bebi daleko učinkovitije pomažu brižne ruke koje su je spremne maziti, nositi, ljuljati. Ovdje pročitajte o važnosti nošenja beba.
Ako se ipak odlučite dati svojoj bebi dudicu, nikako to nemojte učiniti zato što su vam rekli “da dijete nikako ne smije zamijeniti dojku za dudu varalicu”, jer su vas uvjerili da ćete čestitim dojenjem uništiti bradavice i da će dijete postati pretjerano ovisno o vama. Ništa od navedenog jednostavno – nije točno! I svakako pričekajte da vaša beba zaista dobro ovlada tehnikom dojenja i da dođe do uspostave ravnoteže između proizvodnje i potražnje mlijeka. Za to će vam biti potrebno nekoliko mjeseci uspješnog dojenja.
Izvor: Udruga Roda
Pripremila: GoranaVF
Izvor: LLLI: The Breasfeeding Answer Book
Foto: Valua Vitaly/Shutterstock