Emo je kratica za verziju melodične punk-rock glazbe sa jakom emotivnom porukom, ali i emocionalno stanje, odnosno način na koji mladi promišljaju o sebi i izražavaju svoju osjećajnost, stavove i razmišljanja. Kao i mnoge druge subkulturne skupine i Emo (kratica za emocionalno) ima korijene u glazbi te ga karakterizira specifičan način odijevanja i ponašanja.
Kako izgledaju Emo klinci?
Emo dress code može biti ili iznimno kompliciran ili potpuno jednostavan. Ono što ga možda najbolje opisuje jest da se djevojke i dječaci oblače vrlo slično pa se odjevne kombinacije mogu nazvati unisex. Emo klinca možete prepoznati po crno našminkanim očima s debelim potezima tuša, crnom laku na noktima (nose ih i djevojke i dječaci), Converse tenisicama ili Vansicama, kožnom remenu ili narukvici sa metalnim dodacima, uskim majcama ili potkošuljama sa crtanim likom ili nekom drugom sličicom, crnim uskim hlačama i naočalama.
Prepoznatljivi su i po frizurama. Obično se radi o dugoj kosi crne boje koja djelomično prekriva lice, a što se postiže gelom za kosu, jer pramen mora uvijek padati po točno određenoj liniji lica. U modi je i kratka frizura s dugim pramenom na jednoj strani lica. Ponekad će Emo klinac crnoj boji kose dodati neki pink ili bijeli pramen.
Tipična scenografija
Kako se “furaju” na emocije, Emo klinci najviše razmišljaju o ljubavi, nježnosti i, naravno, glazbi. Na zidove soba lijepe crno bijele postere i sličice emo klinaca u zagrljaju ili kako se ljube. Popularno je i ispisivanje riječi pjesama omiljenih Emo bendova ili pak pisanje vlastitih pjesama.
Emo klinci veliki su poklonici Interneta zbog video spotova i social networking mreža na kojima se grupiraju i druže virtualno. Među omiljenim bendovima su Fall Out Boy, My Chemical Romance, Panic at the Disco, Green Day, Blink-182, Weezer i sl..
Predrasude
Pripadnici nekih tradicionalnijih subkulturnih skupina, kao što su to primjerice punkeri, Emo generaciju nazivaju lažnjacima i pomodnim plačljivcima koji su Emo samo zbog mode i izleda. Nerazumijevanje pokazuju i odrasli koji ih etiketiraju kao djecu koja su depresivna, sklona samoozljeđivanju, pesimistična i potencijalno delikventna. Predbacuje im se i promicanje bisekasualnosti. Često ih vršnjaci maltretiraju i etiketiraju kao slabiće, plačljivce i gayjeve.
Koju poruku zapravo odašilju i trebate li se brinuti?
Emo klinci naginju otvorenosti prema novim osjećajima, iskustvima i stvarima. Krajnji cilj je osjećati se dobro u vlastitom tijelu i glavi kroz izražavanje emocija, bez puno riječi. Odatle i šutljivost, povučenost, preosjetljivost i sramežljivost.
Istina je da Emo generacija potencira osjećaje tuge i depresije te da je zaokupljena pomalo morbidnim stvarima i ima potrebe dodati malo dramatike na obične tinejdžerske probleme. No nikako ne treba stvarati paniku, jer se radi o još jednoj generaciji koja ima potrebu negdje pripadati, izraziti svoje osjećaje i kreativnost, preispitivati sebe i svoj položaj u društvu kroz specifičan izgled, poruke i teme.
Isto tako, normalno je da tinejdžer traži više privatnosti i započinje svoje odvajanje od roditelja, pa ni to nije specifična karakteristika Emo klinaca. Ono što možda najviše plaši roditelje je naglašena biseksulanost Emo klinaca, ali i ovdje se radi o tipičnoj tinejdžerskoj krizi identiteta koja uključuje pitanja vezana uz spolnost i seksualno opredjeljenje te eksperimentiranje s istim spolom bilo na imaginativnoj razini ili u stvarnosti.
Ipak, ima nekoliko stvari koje se vežu uz Emo subkulturnu skupinu, a zbog kojih se imate pravo zabrinuti. Ukoliko primjetite ožiljke ili rane na rukama ili nekim drugim dijelovima tijela, radi se o samoozljeđivanju koje može imati ozbiljne uzroke i posljedice. Isto tako, ukoliko dijete vidno gubi na težini, moguće je da se radi o poremećaju u prehrani koji je nastao iz želje da se stane u ultra uske traperice.
Nije na odmet i razgovarati s djetetom kako bi se ustanovilo jesu li depresija i preosjetljivost samo “đir” ili je dijete doista ima poremećaj u raspoloženju čije su značajke različiti stupnjevi tuge, razočarenja, osamljenosti, beznađa, sumnje u samoga sebe i krivnje.
I na kraju, vi najbolje poznajete svije dijete i znat ćete procijeniti da li se samo radi o tome da je Hannah Montana out, a Green Day in ili pak dijete prolazi kroz iznimno emotivno iskustvo u kojem mu treba vaša podrška i razumijevanje.
Izvor: www.klinfo.hr; Foto: CREATISTA/Shutterstock