Za majke koje ne mogu dojiti ili su se jednostavno odlučile ne dojiti, vrlo je važno da znaju da nadomjestak za majčino mlijeko sadrži sve sastojke koje beba treba za pravilan rast i razvoj. Naime, kao što se možete vezati za svoju bebu dojenjem, isto možete ako s ljubavlju hranite bebu bočicom.
Na ovaj način i očevi mogu jednako sudjelovati u povezivanju s bebom. Nadomjestak za majčino mlijeko koji koristite stvar je osobnog izbora, vašeg, vaše bebe i liječnika. Većina ih se radi od kravljeg mlijeka koje je pripremljeno tako da ga beba lako može probaviti.
Neki mliječni nadomjesci rade se od soje, a liječnik vaše bebe također vam može predložiti neke posebne pripravke za djecu sa zdravstvenim problemima. Nadomjesci od kravljeg mlijeka su hranjiviji od sojinih jer bebama pružaju više kalcija i fosfora.
Zbog toga se sojini nadomjesci ne preporučuju za nedonoščad, čije su hranidbene potrebe veće nego beba rođenih pravovremeno. Ako ste odlučili svojoj bebi davati pripravak od soje, liječnik će vam možda preporučiti da joj dajete vitaminske i mineralne dodatke.
Kad pripremate nadomjestak za mlijeko iz praha ili tekućeg koncentrata, koristite destiliranu vodu. Možete je sterilizirati tako da je kuhate desetak minuta ili je jednostavno možete kupiti. Za steriliziranje vode koristite standardni lonac ili čajnik, ali pripazite kod odabira čajnika. Neki čajnici sadrže visoke razine olova koji može uzrokovati trovanje.
U prvom tjednu života vaša će beba vjerojatno piti 60 do 80 ml za svaki obrok. Do kraja mjeseca možda će mu trebati 115 ml po jednom obroku. Kako bude raslo, više će jesti. Općenito je pravilo da prvih nekoliko mjeseci života beba na svakih pola kilograma tjelesne težine treba oko 70 ml dnevno.
Autor: D.Š. Foto: Dirk Ott/Shutterstock