Koje sve dobrobiti za djecu i njihov razvoj mogu donijeti svakodnevne zajedničke aktivnosti pripreme obroka? Uz ovo pitanje započeli smo ovo neobično senzoričko-kulinarsko putovanje za čitavu obitelj. Kroz tekst koji slijedi željeli bismo vas uvesti u svijet zajedničkog kuhanja s vašom djecom. Aktivnost zajedničkog kuhanja dati će vam priliku za kvalitetno provedeno zajedničko vrijeme i obiteljsku komunikaciju, dok će kod vaših mališana razviti mnoštvo pozitivnih stavova prema hrani, životu, zdravlju i vlastitoj obitelji. Sigurni smo da ćete se oduševiti našom idejom!
BOGATSTVO PODRAŽAJA U ZDRAVIM NAMIRNICAMA
Hrana je važna upravo zato jer je jedinstvena. Ona je izvor hranjivih sastojaka za naše tijelo, a za naša osjetila ona je prepuna snažnih i upečatljivih informacija koje teško može zamijeniti neki drugi podražaj iz naše okoline. Način na koji šuškaju grahorice, duboka zelena boja potpuno svježeg cvijeta brokule ili miris domaćeg maslaca s tržnice, rijetko koga će ostaviti ravnodušnim. U njihovim mirisima, okusima, bojama i teksturama posebno će uživati naši najmlađi, naravno ukoliko im to dopustite. Djeca u svemu što ih okružuje traže bogatstvo i puninu podražaja za svoj ujednačeni osjetilni, kognitivni i emotivni razvoj. Baratanje hranom i priprema namirnica zanimljiva je aktivnost svoj djeci. Sudjelovanjem u pripremi obroka, čak i djeca koja pružaju otpor prema svemu što je zeleno, lako se mogu pronaći uhvaćeni s prstima u zelenom povrću iskušavajući njegov okus i teksturu.
Kultura svakodnevne pripreme obroka i obiteljskog okupljanja oko stola u današnjem užurbanom životnom tempu postaje sve rjeđa obiteljska aktivnost, što je svakako alarmantna činjenica. Situaciji ne pogoduje niti ponuda brzih rješenja, odnosno gotovih obroka, na policama trgovina gdje roditelji kupovinom i konzumacijom gotove ili polugotove hrane kupuju vrijeme za neke druge aktivnosti u danu. U takvom okruženju izazov je mijenjati navike i probuditi interes za svakodnevnu pripremu obroka. Na hranu se sve više gleda kao na brzu usputnu aktivnost tijekom dana. A na zdravu prehranu kao svakodnevnu aktivnost za koju je potrebno puno previše vremena i truda. Sve manje obitelji trudi se boravak u kuhinji i pripremu obroka uklopiti u svoj prenatrpani svakodnevni raspored. No istraživanja pokazuju kako je zajedničko pripremanje obroka odličan put za prihvaćanje novih zdravijih namirnica kod djece, te prevladavanje teškoća u hranjenju od najranije dobi. Uključimo djecu u zajedničku pripremu obroka, te pritom jedimo zdravo i provodimo kvalitetno vrijeme skupa. Igrajmo se kroz pripremu namirnica, jer čak i malena djeca mogu i vrlo će rado pomoći u pripremi obroka. Dozvolite im da se izražavaju i pomažu u kuhinji kroz jednostavne radnje prilagođene njihovoj dobi. Tako će djecu neopisivo radovati i zaokupiti pranje namirnica u vodi, rezanje namirnica tupim nožićem, kidanje listića, prebiranje grahorica, odmjeravanje količine tjestenine ili riže, miješanje namirnica prije kuhanja, dodavanje začina i slično. Kuhinja pritom možda neće biti najčišće mjesto u domu, ali će vaša djeca biti sretna, a cijela obitelj zdravija!
NAVIKE KOJE POČINJU U NAJRANIJEM DJETINJSTVU
Poremećaji u hranjenju načelno se povezuju s adolescentskom dobi, međutim u današnje vrijeme sve je više djece vrtićke dobi koja se hrane izrazito selektivno i prihvaćaju samo maleni broj namirnica. Najčešće su to namirnice koje svojom teksturom ne predstavljaju izazov za konzumaciju i žvakanje. Nastavno na činjenicu kako većinu gotove hrane nije potrebno previše žvakati, a njezin okus teško je nadmašiti tradicionalnim jelima bez aditiva i pojačivača okusa, ne treba nas čuditi što takva hrana izaziva reakcije privlačenja kod male djece, koja su sklona nebrojeno mnogo puta inzistirati na konzumaciji dopadljivih namirnica poput kroasana, slanih grickalica, prženih krumpirića, hamburgera i sl. Danas nas naprosto okružuje jedno fascinantno obilje prerađene hrane o čijem porijeklu roditelji, a osobito djeca, nemaju gotovo nikakve spoznaje. Konzumiranje ovakve vrste hrane, smatraju nutricionisti, ne može predstavljati osnovu za zdravi rast i razvoj djeteta. Pokušajte krenuti malim koracima k promjeni prehrambenih navika unutar obitelji. Svaki pokušaj je jedna stepenica više i ne dajte se obeshrabriti na tom putu, jednoga dana vaša će vam djeca biti zahvalna!
JA KUHAM, DAKLE JEDEM
Kod većine djece hranjenje je često veliki izazov. Taj izazov osobito je izražen kod djece koja imaju odstupanja senzorne obrade, jer su preosjetljiva na podražaje ili kod djece koja su u autističnom spektru. Poteškoće hranjenja javljaju se u vidu odbijanja mnogih namirnica, mirisa i okusa, neprihvaćanju izgleda hrane i njezine konzistencije. Nemojmo zaboraviti da je žvakanje krute hrane važno za razvoj mišića zaduženih za govor, a samim time razvoj dobrih navika hranjenja pokazuje se kao važan odgojni cilj i razvojna zadaća koja se ne bi smjela zanemariti. Često smo svjedoci situacije gdje roditelji gube bitku s problemima u prehrani vlastitog djeteta i potrebne su godine truda da se suženi repertoar hrane djeteta proširi u smjeru zdravije i uravnotežene prehrane. Međutim, postoje slučajevi izrazito izbirljivih pojedinaca koji su svoje poteškoće hranjenja prevladali upravo na način da su s hranom stvorili jedan nov odnos. Odnos koji spominjemo rodio se je iz samostalne pripreme hrane, odnosno iz pripreme vlastitih obroka. Kuhanje vlastitog obroka mijenja odnos prema namirnici iz jednostavnih senzornih razloga. Mrkvu koju smo pripremili imali smo priliku mirisati, priviknuti svoje oči na njezinu specifičnu boju i teksturu, opipati sve njezine plohe, pa samim time i doživjeti kao dar prirode pun okusa i mirisa, spreman da zadovolji naše nutritivne potrebe. Tijekom samostalne pripreme hrane dobivamo sasvim novu spoznaju o namirnicama s kojima rukujemo. Radi se o sasvim drugačijoj spoznaji nego što je to u slučaju kada konzumiramo hranu koju je za nas pripremio netko drugi. Kroz proces kuhanja pripremamo se osjetilno i mentalno za konzumaciju namirnica koje smo odabrali da budu predmet našeg interesa i autentične manipulacije vlastitim prstima. Djeca tijekom pripreme obroka imaju mnogo prilika za razvoj svojih osjetila kroz manipulaciju s različitim namirnicama stvarajući pozitivnu sliku o njihovim karakteristikama, te usvajajući nove spoznaje o prirodnom izgledu, mirisu, okusu i teksturi hrane. Zajedničko kuhanje s djecom dodatno zbližava obitelj i razvija osjećaje povjerenja, uzajamnosti, smisla, pripadanja, svrhe i veće intimnosti obiteljskih odnosa. Kuhanje za čitavu obitelj jedinstvena je aktivnost koja uključuje autonomiju i brigu za sebe, dok istovremeno potiče altruizam i brigu za druge. Pokušajte barem jednom tjedno i sigurni smo da će vas aktivnost kuhanja s djecom osvojiti i postati neizbježna aktivnost vašeg obiteljskog druženja!
SMJERNICE ZA USPJEŠNO KUHANJE S DJECOM
Sudjelovanje djece u kuhinji neće uvijek biti jednostavan zadatak, ali jamčimo vam da će on ponavljanjem postati sve manje zahtjevan kako djeca usvajaju praktična kulinarska znanja i motoričke sposobnosti potrebne za aktivnosti u kuhinji. Dobro je znati kako će se cijeli proces pripreme obroka s djecom odvijati lakše ukoliko slijedimo nekoliko jednostavnih principa.
Pravilo 1: Potražite i pripremite zajedno s djetetom sve predmete koji su vam potrebni za pripremu obroka. Ovaj trenutak odlična je prilika za razvoj komunikacijskih vještina, širenje vokabulara, rješavanje problemskih situacija, učenje o prostornim odnosima pa i za razvoj motoričke spretnosti. Pričajte s djetetom, ali i slušajte svoje dijete sigurno vam ima mnogo toga za ispričati.
Pravilo 2: Pridodajte i odmjerite namirnice koje su vam potrebne u odvojene posude. Priprema je pola obavljenog zadatka. Ukoliko je vaše dijete dovoljno motorički spretno kroz ovaj zadatak možete vježbati redoslijed brojeva, ali i jednostavne računske operacije.
Pravilo 3: Slijedeći odabrani recept dodijelite specifične zadatke poput miješanja i ulijevanja svakom djetetu. Komunicirajte vaša očekivanja jasno i strpljivo, te pratite djetetove napore da bude uspješno i precizno. Ne zaboravite pohvaliti djetetov trud. Proširujte znanja vaše djece o pojedinim namirnicama služeći se različitim izvorima kako bi djeci približili svojstva svake pojedine namirnice i specifične običaje koji se vezuju uz njih. Pretraživanje interneta sa smislom i svrhom potaknuti će pravilan odnos prema tehnologiji odnosno potaknuti će djecu na odgovorno korištenje interneta.
Pravilo 4: U pripremanju hrane jasno definirajte poslove koje mogu obavljati samo odrasli članovi obitelji, ali i one u kojima mogu sudjelovati djeca. Ovakvu aktivnost možete pretvoriti u zabavu kroz postavljanje pitanja i hipoteza u čemu im svakako možete davati podršku tijekom rješavanja zagonetki. Poslove i zadatke kojima djeca nisu dorasla u kuhinji treba na potpuno jasan način definirati.
Pravilo 5: Po završetku pripreme obroka zajednički počistite kuhinju. Umjesto perilice za suđe radije odaberite ispiranje u sudoperu, jer ono omogućuje dodatne motoričke radnje i razvoj brojnih drugih vještina bitnih za samostalnost vaše djece. Složenu aktivnost pranja posuđa razlomite u manje korake, kako bi pomogli djetetu u boljem praćenju i planiranju. Sposobnost organizacije važna je vještina za dobro snalaženje u školskim zadacima, stoga nemojte zaboraviti kako se vaša djeca kroz igru i zanimljivu aktivnost na najbolji mogući način pripremaju za školu.
Budite sretni gledajući vašu djecu kako svojim malim ručicama prebiru po namirnicama, potaknite ih i ohrabrite njihove nesigurne pokrete. U trenutku kada konzumacija namirnica, koje su nekada predstavljale bauk, postane ukusan obrok popraćen slasnim mljackanjem vaša sreća će se višestruko umnožiti. Dozvolite djeci da kažu, pitaju, konstatiraju i nikad, ali nikad, ih ne kudite jer su svojim malim nestašnim ručicama nešto razbili ili prolili. Novo suđe se može kupiti, prljavština brzo očistiti, ali samopouzdanje i osmijeh vašeg djeteta ne može se lako vratiti. Pazite na riječi koje pred djecom koristite, jer i riječi mogu boljeti, čak i one izgovorene nehotice!
Pišu: Morana Jokić, predškolski pedagog/iSL terapeut i Danijela Mandžić, Montessori odgajatelj