O ovoj temi pisao sam već nekoliko puta. Ovaj puta se opet javljam jer se ovdje radi o vrlo važnoj problematici, a u ženskom stanovništvu dobrim djelom prisutne su krive informacije.
Rezultat toga je vrlo mali postotak žena koji uzima hormonsko, nadomjesno liječenje u menopauzi. U Hrvatskoj ima oko 630.000 žena u populaciji od 40-65 godine. Od to velikog broja samo manji broj liječi se hormonima u menopauzi. Zašto je to tako?
Najčešći razlog su neznanje, kriva informiranost, bezrazložan strah od raka. Nažalost i mi sami zdravstveni radnici pridonosimo tome i širimo dezinformacije. Tako je ovih dana na televiziji jedna poznata liječnica izjavila da hormonsko liječenje treba uzimati ukoliko postoje subjektivne smetnje (valunzi, nesanica, nervoza i sl.). Ukoliko takve smetnje ne postoje tada ne treba uzimati ništa.
Mislim da je i ovo jedan tipičan primjer dezinformacije javnosti. Za ovu tvrdnju postoji nekoliko razloga. Navedene subjektivne smetnje mogu ali i ne moraju biti vrlo neugodne. One variraju kod različitih žena od jako teških smetnji do srednje jakih ali podnošljivih pa sve do onih žena koje imaju tek pokoju nesanicu ili pojačano znojenje ili onih koje nemaju nikakvih smetnji. Bez obzira na težinu smetnji one su u zdravstvenom, stručnom pogledu najmanje važne. Ono što se međutim svim ženama bez obzira na subjektivne smetnje događa jesu:
OSTEOPOROZA
KARDIOVASKULARNE PROMJENE
UBRZANO STARENJE (promjena kvalitete života)
Ne bi ovdje ulazio u pojašnjenje navedenih smetnji ili bolesti, no ipak nekoliko napomena. Osteoporoza napada svaku ženu u menopauzi, kod nekih taj proces gubitka kalcija iz kosti napreduje brzo, kod nekih sporije. Od svih terapija osteoporoze ipak je najbolja i najuspješnija ona hormonska. Sama terapija kalcijem nije dovoljna jer se kalcij bez hormona ne veže u kost.
Kardiovaskularne promjene-arterioskleroza u menopauzi napreduje ubrzano. Zaštitna uloga ženskih spolnih hormona je izostala pa je učestalost srčanog infarkta kao i moždanog udara povećana. Treba napomenuti da je potrebno krenuti dosta rano s hormonskom terapijom-preventivom da bi zaštita krvnih žila bila učinkovita. Kasniji početak terapije obzirom na krvne žile može biti problematičan.
Ubrzano starenje primjećuje svaka žena u menopauzi ukoliko pazi na svoj izgled i zdravlje. Koža je suha, smežurana, osjetljiva, sklona alergiji i upalama. Kosa ubrzano otpada, loše je kvalitete kao i nokti. Sluznice su tanke i nježne i sklone upali. Stoga su česte upale mjehura i rodnice. Spolni život ubrzano slabi.
Ukoliko vam sve ove smetnje i bolesti ne smetaju i vi ste zadovoljna svojim izgledom i zdravstvenim stanjem onda nije potrebno uzimati hormone. Vi sigurno pripadate grupi žena koje žele živjeti «prirodno» u stilu: «Bog dal-Bog zel».
Ukoliko ste zabrinuti za svoje zdravstveno stanje i izgled onda ćete uzimati hormone. Prava kontraindikacija za hormonsku terapiju u menopauzi je samo rak dojke. On naime brže raste pod utjecajem hormona. Potrebno je zbog toga prije hormonske terapije isključiti rak dojke mamografijom i ultrazvukom dojki. Te pretrage se ionako savjetuju svakoj ženi nakon četrdesete godine jednom godišnje bez obzira na hormonsku terapiju.
I na kraju draga pacijentice vi odlučujete o toj terapiji, vi ste» Svoga tela gospodar».Vi menopauzom ulazite u tzv. kritične godine, u životno razdoblje bez ženskih spolnih hormona koje može potrajati i trećinu vašeg života. Dužnost liječnika je informirati vas pravilno bez utjecaja kojekakvih, upitnih paramedicinskih saznanja o životu u menopauzi bez hormona i s hormonima.
Odluka o tome je vaša sa svim njezinim posljedicama.
Izvor: Gyn – poliklinika za ginekologiju i radiologiju
Dr. med. Damir MAMUZIĆ, autor članka
Foto: sarah/Shutterstock