Gliste su zarazna bolest koja najčešće napada mlađu djecu. Gliste nisu opasne za zdravlje, ali su iznimno neugodne i iritantne. Ženka gliste liježe jajašca koja polaže oko anusa, što uzrokuje svrbež na tim predjelima, posebno noću. Ova su jajašca premalena da bi se vidjela golim okom, ali ukoliko sumnjate da vam dijete ima gliste, zalijepite mu komadić prozirnog selotejpa oko anusa. Ako se ujutro na selotejpu nalaze malene bijele tvorevine, vaše su sumnje istinite.
Ovih se parazita poprilično teško riješiti jer se njihova količina može svakim danom povećavati. Kada se vaše dijete tijekom noći češe, ispod noktiju ostaju jajašca glisti koja će vrlo vjerojatno završiti ponovno u dječjim ustima. Kada uđu u usta ponovno se razmnožavaju u crijevima i na taj način se ovaj proces nastavlja u ciklusima. Budite veoma oprezni ako vidite da vam dijete ima gliste, osobito pazite na higijenu. Odjeću u kojoj spava dijete, ali i svi ukućani, trebalo bi prati svaki drugi dan na visokim temperaturama, ali također očistite ispod kreveta jer jajašca gliste mogu preživjeti i do 3 tjedna.
Liječenje od glisti draje određeno vrijeme i zahtjeva disciplinu. Prije odlaska na spavanje na ruke navucite pamučne rukavice kako vam jajašca usred češanja ne bi ostajala pod noktima. Nokte skratite na najkraću dužinu, a njihovu higijenu posebno održavajte čišćenjem prostora pod noktom četkicom za zube koja bi trebala ukloniti jajašca prije jela i poslije obavljanja nužde.
Pojava glisti se može spriječiti i ukoliko pripravite čaj od jednake količine anisa, metvice i pelina. Ovaj napitak pijte nekoliko puta dnevno, a prestanite ga koristiti na dva tjedna pa možete opet krenuti. Od namirnica preporučamo konzumiranje mrkve, bučinih sjemenki, sirovog luka, jabuke ili kokosa.
Konzultirajte se sa liječnikom da vam pomogne pri odabiru krema i masti koje se nanose oko anusa a pomažu pri sprečavanju pojave svraba tijekom noći.
Autor: M.T. Foto: Poznyakov/Shutterstock