Što više vremena mladi provode za računalom to su u slabijim odnosima s prijateljima i obitelji. Djeca i mladi koji velik dio svog vremena provode igrajući PC igre, slabo su povezani s prijateljima i obitelji, pokazala je nova studija, javlja ScienceDaily.
Istraživanje koje je dovelo do ovog zaključka proveo je Alex Jensen, student sa sveučilišta Brigham Young uz mentorstvo Laure Walker.
Studija je provedena na podacima o čak 813 mladih osoba, a pokazala je da što su više vremena mladi proveli za računalom, to su u slabijim odnosima s prijateljima i obitelji i sve se više udaljavju od stvarnog svijeta i zapravo se druže u virtualnom svijetu.
Stručnjaci rezultate svoje studije objašnjavaju time da se mladi povlače iz društva kako bi igrali igrice, ali da dio njih, koji već ima problema sa socijalizacijom bježe u virtualne svjetove i na taj način provode svoje vrijeme.
Ipak, studija je pokazala da igranje igrica utječe na društveni život “gamera” samo ako on u igranju pretjeruje. Sudeći prema istraživanju, umjereni igrači nemaju problema u odnosima s okolinom.
Roditelji su tu kako bi svojoj djeci ograničili igranje igrica bilo na internetu, play stationu ili PC-u jer u protivnom postoji mogućnost nastanka ovisnosti i potpune izolacije.
Rezultati su pokazali da su osobe sklone igranju kompjuterskih igrica također sklonije prekomjernoj konzumaciji alkohola i cigareta pa i droga.
Roditelji bi trebali pratiti u svakom trenutku, barem dok su kod kuće, što njihova djeca rade. Ako djeca pretjeruju u nečemu valja ih upozoriti i s njima pokušati otvoreno razgovarati. Ukoliko je igranje preučestalo, više od 2 sata dnevno, tada je vrijeme da se zabrinete i nešto poduzmete.