• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar

Moje dijete

portal za roditelje

  • Naslovnica
  • Trudnoća
    • Želim bebu
    • Trudna sam
    • Nakon poroda
    • Dojenje
  • Moje dijete
    • Beba
    • Vrtić
    • Škola
    • Obiteljski život
  • Dječji kutak
    • Priče za djecu
    • Igre i igrice
    • Bojanke
  • zdravlje i prehrana
    • Fit trudnica
    • Dohrana za bebe
    • Dječje zdravlje i prehrana
    • Obiteljska kuharica

Euritmija

mojedijete

Što je to Euritmija?

Euritmija je umjetnost izražavanja pokretom. Usklađenim pokretima i gestama izražavaju se govor i zvuk te na taj način djeci prenose radnju. Utemeljitelj euritmije je Rudolf Steiner, austrijski umjetnik, znanstvenik i filozof rođen u Donjem Kraljevcu. Steiner je osnivač i prve waldorfske škole u Austriji, a danas je euritmija obavezan predmet u svakoj od waldorfskih škola.

Rudolf Steiner euritmiju još naziva vidljivim govorom i vidljivim pjevanjem, gdje ulogu izgovorene riječi ili otpjevane melodije preuzima pokret cijeloga tijela. Dokazano je kako naše tijelo prati motive neke glazbe prirodnim pokretima, u euritmijskoj interpretaciji su riječi vidljive kroz pokrete. Svaki glas, svaka riječ i ton imaju svoj pokret. Stoga je sasvim jasna zanimljivost i maštovitost euritmijskog preformansa. U praksi razlikujemo pedagošku, zdravstvenu i umjetničku euritmiju pri čemu je svaka posebna u svom načinu izričaja, dok ćemo se mi u ovom tekstu zadržati na onoj pedagoškoj, te njenom utjecaju na razvoj djeteta.

Utjecaj euritmije na razvoj djece

Poznato je kako misao, kreativnost i učenje nastaju iz doživljaja. Kao što smo ranije spomenuli, euritmija se nalazi u redovitom školskom programu waldorfskih obrazovnih ustanova. Razlog tomu leži u činjenici kako ona na djecu utječe odgojno, ali i terapijski. Spomenuta dvostrana uloga pomaže djeci u stjecanju pozitivne slike o sebi i vlastitim sposobnostima i vrlinama. Prilikom izvođenja samog preformansa potrebno se je usredotočiti, što razvija fokus, koncentraciju i kontrolu kod djece. Također je važna i u razvoju samopouzdanja, ali i upoznavanja samoga sebe.S euritmijom djeca započinju s navršene četiri godine, što u waldorfskom sustavu znači još tijekom boravka u vrtiću, te nastavljaju kroz školsko obrazovanje, do kraja srednje škole. Djeca zahvaljujući euritmiji vježbaju motoriku, koncentraciju, sluh, glas te koordinaciju kretnji, govora i misli.

Primjer pozitivne prakse uvođenja euritmije u dječji vrtić

Jedan od pionira u uvođenju euritmije u vrtićki sustav bio je dječji vrtić Zapruđe. Ovdje su odgojiteljice Ivona Vekić i Diana Dimitrov, potaknute željom za širenjem vidika i dječje spoznaje, pozvale roditelje odgojne skupine Lavanda na suradnju. Ideja je bila ponuditi djeci neke nove sadržaje, koje bi djeci približili i potakli njihovo zanimanje, pogotovo one sadržaje koji su neobični i rijetki. Odgojna skupina bila je srednjeg mješovitog uzrasta što je pogodno i optimalno za prepuštanje nečem novom i zajedničko usvajanje novih znanja.

Na poziv se odazvala majka jedne djevojčice iz skupine, gospođa Ines Domitrović Maksimovska, članica Zagrebačkog Euritmijskig ansambla IONA i Udruge za promicanje i razvoj euritmije Stoimena. Gospođa s dugogodišnjim iskustvom u radu s euritmijskim ansamblom pokazala je dobru volju da svoj rad predstavi i djeci. U svom umjetničkom djelovanju, euritmijski ansambl program pedagoške euritmije izvodi kroz uprizorenja bajki braće Grimm, I.B.Mažuranić, narodnih bajki i ostalih sadržaja primjerenih dječjem razumijevanju.

Neposredno pred ogledni sat, u vrtiću vlada veliko uzbuđenje. Pripremamo sobu dnevnog boravka pomicanjem stolova i stolaca, ormarića, ploča i drugih dijelova namještaja, kako bi oslobodili prostor za nesmetan boravak u njemu. Tišina i znatiželjni pogledi rezultiraju iznimnom koncentracijom i iščekivanjem, te djeca voditeljicu dočekuju s velikim nestrpljenjem i radošću. Gospođa Domitrović Maksimovska dolazi obučena u plesni kostim koji svojim bajkovitim izgledom dodatno potiče djecu na prepuštanje doživljaju. Tihim glasom i nenametljivim, ali jasno artikuliranim, govorom djeluje na dječje spontano prihvaćanje i oponašanje pokreta, polako ulazeći u ritmično kretanje. Doživljaj je snažan kod sve djece, pun je emotivne ekspresije pokreta, zvuka, govora, slike i sinergije. Kako  aktivnost teče ,tako djeca bivaju sve opuštenija, zajedno  s voditeljicom putujući u svijet mašte, a tijek radionice postaje sve interaktivniji. Pokreti su potaknuli maštovito uživljavanje u priču, jer euritmijski pokreti samo naznačuju sadržaje, čime se potiče djetetovo imaginiranje.

Tijekom svake radionice djeca se uživljavaju u sve više raznovrsnih detalja priče ,čime ih potičemo na još dublje uranjanje u njezine sadržaje u , za njih nova prostranstva tajanstvenog i još neistraženog. Djeca i sama riječima pokreta stvaraju svoju mikro maštu koja se vješto isprepliće s maštom nadograđujući se jedna s drugom. Svatko unosi svoju osobnost te nastaju nove dimenzije pokreta i osjećaja. Primjerom euritmije u pedagoškoj praksi kod djece se razvija samosvjesnost i samouvjerenost te potiče svijest o toleranciji, suživotu i zajedništvu.

Euritmija je jedinstvena umjetnost pokreta u kojoj se pokret, govor i glazba skladno isprepliću u harmonični izričaj te se na taj način potiče umjetnička sklonost djeteta kao i razvoj osjećaja za estetiku pokreta čime obogaćujemo cjelokupni rast i razvoj djeteta. Stoga prst gore za euritmiju i ovaj način ekspresije i razvijanja dječje mašte.

Piše: Diana Dimitrov,odgojiteljica DV “Zapruđe”, Zagreb

Vezano

Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

PIP je ušao u svoju 34. godinu poslovanja s medom, propolisom, matičnom mliječi i svime povezanim uz nektar bogova, kako su stari Grci zvali med. No, tu je utkano i gotovo stoljeće … Više about Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

NAPISALA: univ.bacc.praesc.educ. Branka Đaković Bjelajac, Dječji vrtić Prečko, Zagreb Kada će moje dijete progovoriti?“ pitanje je koje si postavlja svaki roditelj. Svi jedva … Više about POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Dječja mašta ono je što dijete u stvarnom svijetu ne proživljava, to su događaji rezervirani samo za djetetov svijet. Ona će dijete nositi u nepoznate zemlje, upoznavati sa … Više about KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Primarni stupac

Zadnje objave

rak vrata maternice

DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Piše: Lana Novota, mag kineziologije Dijastaza ravnog mišića trbuha se odnosi na … [više] about DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

Veliko dvostruko otvorenje najvećeg hrvatskog lanca dječje opreme, Magic Baby, očekuje vas … [više] about Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Sve što vas zanima, a niste imali prilike pitati! Trudna si? Planiraš trudnoću? Rodila … [više] about NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Dječji strah od bolnice

Ako je bolest vašeg djeteta toliko uznapredovala da je obavezan odlazak u bolnicu, morat … [više] about Dječji strah od bolnice


O nama | Kontakt | Marketing | Uvjeti korištenja


Copyright © 2007.–2023. Populus duo d.o.o. Sva prava pridržana.