U trudnoći je vrlo važno uzimati dovoljno tekućine. Najzdravija tekućina je voda, no zbog olova, žive i drugih mogućih zagađivača, ipak trebamo razmisliti pijemo li kvalitetnu vodu.
Osobito nas zabrinjava olovo jer u vodovodima mnogih starijih kuća voda još uvijek teče kroz olovne cijevi. Što je voda duže u dodiru s olovnom cijevi, to više tog otrovnog metala ona upija. Olovo može prouzročiti preuranjen porod, malu porođajnu težinu bebe te trajna oštećenja bebinog živčanog sustava.
Olovo je jedan od najotrovnijih metala za djecu, a prisutniji je i više nego što mislimo. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD-u procjenjuje da u toj zemlji oko 900.000 djece u dobi 1.-5. godine još uvijek ima povišenu razinu olova u krvi. Voda je rijetko jedini uzročnik trovanja olovom, ali mu može znatno pridonijeti.
U prosjeku javni vodovodi moraju osigurati da voda iz slavine ne sadrži više od 15 mikrograma olova po litri. Želite li popiti vodu iz slavine, pustite hladnu vodu da teče 30 sekundi do 2 minute prije nego natočite u čašu, a za piće i kuhanje koristite hladnu vodu (topla voda sadrži više olova). Ako je voda iz slavine nekvalitetna, možete ugraditi kućni filter za vodu. Filter će odstraniti olovo, živu, klor i druge kemikalije.
Ispitivanje zdravstvene ispravnosti vode za piće provodi se temeljem Zakona o hrani (NN 117/03, 130/03, 48/04), Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN 182/04).
Treba li jesti organsku hranu?
Neka istraživanja pokazuju da organska hrana (ona koja se uzgaja bez pesticida i antibiotika) nema veću nutritivnu vrijednost od one koja se proizvodi na uobičajen način. Analiza organskog bobičastog voća koju je provelo Sveučilište u Kaliforniji, pokazala je da ono sadrži 60% više antioksidanata od neorganskog. Bez obzira na to, ako barem ponekad jedete organsku hranu, smanjit ćete unos pesticida. U donjoj tablici navedeno je voće i povrće s najvećom i najmanjom količinom pesticida kada se uzgaja na uobičajen način.
najzagađenije | najmanje zagađeno |
jabuke, paprike
celer trešnje, višnje grožđe (iz uvoza) nektarine breskve kruške krumpir maline jagode špinat |
šparoge, avokado
banane brokula cvjetača kivi mango luk papaja ananas kukuruz |
Plastika
Možda ste već čuli polemike o kemikalijama o nekim kuhinjskim posudama i dječjim igračkama od plastike.
Ni u kom slučaju ne želimo sugerirati da opasnost vreba iz svake plastične posude, ali dobro je znati kako se možemo zaštititi. Evo nekoliko savjeta:
Potražite identifikacijski kod udruženja proizvođača plastike koji je otisnut na proizvodu (broj unutar trokuta sa strelicama). Informacije o proizvodima koji nemaju takve brojeve dobit ćete na besplatnom broju za potrošače ili na web stranici te kompanije.
Tražite igračke ili namještaj koji ne sadrži polivinil-klorid (PVC) 3. Oni mogu sadržavati plastifikatore DINP (di-isononyl phthalate). Novi PVC proizvodi često imaju jak miris; ako mirišu poput novih zavjesa za tuš kabinu, to je vjerojatno PVC.
Hranu u mikrovalnoj pećnici pripremajte samo u staklenim posudama ili plastičnim posudama koje su sigurne za takvu uporabu. Preporuča se korištenje staklenih poklopaca pri pripremanju hrane u mikrovalnoj pećnici. Problem nije u kemikalijama koje se oslobađaju, već u tome što se sama plastika pri visokim temperaturama otapa u hranu .
Dječja soba „na prirodan način“
Preuređenje dječje sobe prije dolaska bebe može se činiti kao dobra ideja, ali ono zahtijeva puno različitog građevnog materijala – ljepila, boje, kemijska otapala. Kuća će vam se iznenada pretvoriti u gradilište s raznim zagađivačima koji mogu biti problematični. Mjere opreze koje možete poduzeti su sljedeće:
Naučite osnovne stvari o bojama. Uljne boje teoretski su opasne zbog izlaganja hlapljivim organskim spojevima dok se boja suši. Lateks boja ima vrlo malu toksičnost, ali ipak može biti opasna ako se koristi u velikim količinama u slabo prozračenom prostoru. Ako bojite sami, otvorite prozore ili uključite ventilator te često radite stanke; ako koristite uljnu boju, nosite zaštitnu masku koju preporuča proizvođač da biste se zaštitili od isparavanja. Bojite li velike površine, koristite netoksičnu boju koja ne sadrži, ili sadrži vrlo malo hlapljivih organskih spojeva ili zamolite nekoga da oboji dječju sobu umjesto vas. Dok se boja ne osuši i isparavanje prestane, ostanite van kuće.
Većina vodećih proizvođača nudi boju na bazi vode s malo ili bez hlapljivih organskih spojeva. Neke kompanije proizvode mliječne boje na bazi mliječnog proteina kazeina, vapna te prirodnog mineralnog pigmenta. Trudnicama koje se bave slikarstvom preporučljivo je da koriste vodene boje i akrilne ili tempera boje umjesto uljnih, te da izbjegavaju lateks boje koje sadrže otapala kao što su etilen-glikol, eteri i biocidi.
Pod neka vam bude od prirodnog materijala. Novi tepih može ispuštati opasne kemikalije iz vlakana, podstave i ljepila te iz boje i sporogorećeg/nezapaljivog sloja. Ako kupujete novi tepih, zamolite da vam ga prozrače 24 sata prije postavljanja. Otvorite prozore da se prostorija prozrači i ako je moguće, ne ulazite u nju dok se zrak ne pročisti (48-72 sata nakon postavljanja tepiha). Razmislite o potpuno prirodnim tepisima, npr. od vune, jute ili agavinog vlakna, ili o prirodnom linoleumu, emajliranim pločicama, drvenom ili plutenom podu.
Budite izbirljivi kad je u pitanju namještaj. Obiteljsko naslijeđe kao što su antikne stolice za ljuljanje ili kolijevke ne odgovaraju današnjim standardima sigurnosti ako su premazani bojom na bazi olova. Napravite zonu bez PBDE-a (poli-brominat difenil-eteri). Nekoliko novih studija govori da obični sporogoreći/nezapaljivi sloj koji se koristi u tepisima i tapeciranom namještaju može oštetiti središnji živčani sustav i mozak bebe. PBDE mogu prijeći preko placente, prenijeti se majčinim mlijekom te apsorbirati iz plinova koji se isparavaju iz kućanskih proizvoda. Posljedice ovise o količini izloženosti tijekom vremena.
Da biste smanjili opasnost od trovanja, razmislite o kupovini organskog madraca i posteljine.
Izvor: www.fitpregnancy.com
Izvor: Udruga Roda
Prevela: Andrea G.
Foto: S.Borisov/Shutterstock