Nakon što vaša beba navrši četiri, pet mjeseci više je neće toliko zanimati njena duda varalica. Uglavnom većina djece u to vrijeme pokazuje mnogo manje zanimanje za svoje varalice. Pljuju ih van, a ni ne sišu kao što su to radile prije. Čim vaše dijete pokaže prve znakove ovakvog ponašanja, znači da je vrijeme da se riješite dude varalice. Ne stavljajte je više u usta kada zaplače ili je ispljune van.
Prekidanje navike na varalicu nije uvijek jednostavno, a na taj način samo ćete otežati i produljiti čitav proces. Odvikavanje je mnogo lakše sada, nego u starijoj dječjoj dobi. Potreba sisanja normalna je za svako dojenče i potpuno se podrazumijeva. Sisanje varalice ima svojih prednosti, jednako kao i nedostataka.
Jedna od najvećih prednosti je ta što se s njom može prekinuti čim se oduzme. To kod sisanja palca ili prsta nije moguće. Važno je da varalicu ne maknete prerano kako je vaše dojenče ne bi zamijenilo drugim predmetima, najčešće biraju male i krajnje opasne stvari. Mogu početi sisati palac i toga se kasnije teško rješavaju, a može se pojaviti i poremećaj u ponašanju.
Najčešće nema razloga za brigu jer u većini slučajeva bebe same od sebe izgube interes. Stomatolozi savjetuju da se dijete što prije treba odviknuti ove navike prije nego mu izbiju zubi. To uvelike može utjecati na oblikovanje čeljusti, a kasnije se kao posljedica javljaju krivi i neravni zubi.
Imate li problema sa odvikavanjem od dude i vaše se dijete nikako ne želi odreći svoije varalice, možete je sakriti. Naime, djetetovo pamćenje u toj je dobi vrlo kratko pa je može već nakon nekoliko dana potpuno zaboraviti. Najbolje je ovo primijeniti kod starijeg djeteta, uglavnom dvogodišnjaka. Za razliku od mlađeg djeteta, manje je vjerojatno da će se upravo dvogodišnjak okrenuti navici sisanja palca kada mu uklonite varalicu.
Autor: D.Š. Foto: Valua Vitaly/Shutterstock