Mnoge majke susreću se s novom trudnoćom za vrijeme dok još uvijek doje. Mnogima je to znak za uzbunu, jer procesi koji se događaju u tijelu tijekom perioda trudnoće drugačiji su, ali stručnjaci napominju kako, ukoliko se trudnoća odvija uredno, nema prepreke u dojenju tijekom trudnoće.
Tijelo u trudnoći i dojenje
Majke koje su prošle kroz trudnoću znaju zašto se ona, sasvim opravdano, zove „drugo stanje“.
Pod utjecajem hormona i promjena koje se u tijelu žene događaju u periodu trudnoće, dojke postaju osjetljivije, pa tako je moguće da i tijekom dojenja primijetite drugačiji osjećaj u dojkama. Problem osjetljivih i bolnih bradavica često se pojavljuje kod majki koje doje u trudnoći. Pored bolnih i osjetljivih bradavica, moguće je osjetno smanjenje količine majčinog mlijeka tijekom perioda trudnoće. Obzirom da je pretpostavka kako je dijete već, u trenutku kada je majka ponovno trudna, pred početkom dohrane ili ste s dohranom već krenuli, sam proces dojenja i smanjenje količine mlijeka nadomjestiti će hrana koju ćete djetetu ponuditi kroz dohranu, a za maženje uz dojku će mlijeka uvijek biti dovoljno. Ukoliko smatrate da vašem djetetu količina mlijeka, koju vaše dojke produciraju tijekom trudnoće, nije dovoljna ili dijete počne gubiti na težini, pokušajte savjet o nadomjesku potražiti od vašeg pedijatra. Vaš će vam pedijatar zasigurno pružiti utjehu i najbolju stručnu informaciju.
Smanjenje količine mlijeka u trudnoći
Tijekom zadnjih mjeseci trudnoće, vaše će tijelo svakako smanjiti količinu mlijeka te početi stvarati kolostrum. Nemojte strahovati kako kolostruma neće biti za tek rođenu bebu, tijelo je fantastičan organizam i ono će stvarati kolostrum sve do poroda, bez obzira dojili vi ili ne! Dijete, koje je naviklo na drugačiji okus majčinog mlijeka prije trudnoće, nakon što se krene stvarati kolostrum i mlijeko promijeni okus i svoj sastav, može postati nezainteresirano ili razdražljivo te ne prihvatiti promjenu. Vaše tijelo će, pod utjecajem trudnoće i hormona, biti izuzetno osjetljivo fizički i emotivno, pripremite se na promjenu i ostanite smireni i stabilni.
Prekinuti ili nastaviti s dojenjem u trudnoći?
Pitanje je to na koje vam teško itko može dati odgovor, osim vas samih. Jedino vi znate što osjećate i kako se osjećate. Ono što stručnjaci govore na tu temu jest, ukoliko se majka dobro osjeća i trudnoća teče uredno, može nastaviti dojiti i uživati u bliskom kontaktu tijekom dojenja sa svojim djetetom. S druge strane, ukoliko osjećate napor, nemoć ili bol, pokušajte se savjetovati s vašim ginekologom o prestanku dojenja.
Trudnoća je zahtjevan period, koji utječe na cijelu obitelj, a najvažnije je da vi budete dobro. Stoga ponavljamo, odluku o prestanku dojenja ne može donijeti nitko iz vaše okoline, možete ju donijeti samo vi. I ukoliko mislite kako će vaše dijete biti zakinuto, kada prestanete dojiti, sjetite se da ono treba stabilnu, vedru, nasmijanu i aktivnu mamu koja će mu, kroz koji mjesec, na svijet donijeti bracu ili seku!
Ukoliko se odlučite na nastavak dojenja kroz cijelu trudnoću, pozdravljamo odluku. Obavezno o svojoj namjeri porazgovarajte sa svojim ginekologom, ali i dječjim pedijatrom. Dati će vam smjernice o prehrani, koja će morati biti bogatija, ali opet balansirana te vas upozoriti na sve ono što slijedi nakon što rodite. Ne brinite, dojiti ćete dvoje djece i uživati u zajedničkom vremenu. Biti će to super iskustvo i prvo zbližavanje vaše djece!