Ne zaboravite da su dvoje djece dvije različite individue. Počnite tako da dojite jedno po jedno. Na taj se način upoznajete s djetetom i lakše vam je vidjeti kako se svaki od njih ponaša na dojci.
Ako vam je prvi put da dojite, znajte da je dojenje nešto što i majka i dijete zajedno uče. Ponekad je lako. Ponekad treba vremena i truda. Znači, dojite jedno po jedno da bi naučili kako se doji, kako osjetiti da je dijete ispravno uhvatilo dojku i kako se svako dijete ponaša kada traži i nađe dojku.
Pokušajte dojiti oboje odjednom kada počnete osjećati da je dojenje jednog po jednog profunkcioniralo. Dobro je ako to napravite već u rodilištu. U početku će vam možda trebati pomoć da bi oboje djece stavili na dojku i osoblje u rodilištu vam može pomoći i praktično i savjetom. Ne zaboravite da dojenje dvoje djece odjednom zahtjeva da ste u što uspravnijemu položaju kako bi oboje djece moglo pravilno uhvatiti dojku.
Kako udobno sjediti
Većina koristi jastuke da bi se udobno smjestilo. Što je najprikladnije ovisi o mnogim stvarima:
– koliko su djeca velika
– oblik vaših grudi
– da li ste nedavno rodili na carski rez
– gdje sjedite….
Jastuk za dojenje koji ima formu banane i napunjen je plastičnim ili spužvastim kuglicama paše mnogima.
Položaji pri dojenju
Najuobičajenije je da se djeca stave tako da su im glavice nasuprot vašim grudima, a nožice ispod pazuha (nogometna lopta). Neka su im usta pored vaše bradavice. Princip je «dijete k dojci» – ne dojka djetetu jer bi to moglo dovesti do neispravnoga primanja dojke sa svim posljedicama koje to može imati, a i djetetu tada lakše ispadne bradavica. «Bean bag» iza leđa (može se kombinirati s jastukom za dojenje ili više manjih jastuka) je isto dobra alternativa. «Bean bag» se formira po potrebi i daje dobru podršku leđima. Može se koristiti u krevetu, kauču ili ako sjedite na podu. Rebecca jastuk koji izgleda kao «bean bag» s rukama je također dobar. Ako želite dojiti tako da su djetetove nožice na vašem trbuhu ovaj jastuk daje dobru podršku leđima i rukama. Možete ga staviti i na koljena pa onda na njega staviti dijete (ako recimo sjedite u fotelji). Nekima paše najbolje korištenje više manjih jastuka koje stave ispod ruku ili nogu, po potrebi. Podložak za noge je isto dobar. Isprobavajte. Isprobajte sve sto imaju na raspolaganju u rodilištu.
Kako djeca rastu tako ćete vjerojatno mijenjati položaje dojenja. Naučit ćete se prilagoditi i mjestu dojenja. Po noći u krevetu, po danu u krevetu, kauču, na podu, kod prijatelja, vani… Možda će vam pasati da dojite ležeći. Možete dojiti napola ležeći uz pomoć jastuka (naročito Rebecca jastuka). Čak se i dvoje djece odjednom može dojiti ležeći, ali da li će vam to biti jednostavno ili komplicirano ovisi o tome kolika su djeca i kakav je oblik vaših dojki.
Dojenje blizanaca istovremeno
Ne mora se dojiti dvoje djece istovremeno, ali vam to štedi vrijeme koje je dragocjeno, naročito po noći. U kriznim situacijama, kada jednu bebu dojite a druga plače bit će vam sigurno jako drago da znadete dojiti oboje istovremeno, čak ako inače više volite dojiti jedno po jedno. Ako uspijete osjećat ćete se fantastično što ste u stanju zadovoljiti ih oboje istovremeno. Ako jedna beba sisa efektivnije (veća je, zdravija ili samo gladnija) onda je dobro početi podoj s tim djetetom jer će lakše postići let down. Tako se dijete koje siše manje efektivno ne mora puno mučiti da bi došlo do mlijeka. Dodatni plus za brata ili sestru! Ako vam se čini da dojenje u duetu funkcionira jedino po noći, kada su djeca umornija, onda je savršeno tada koristiti ovu metodu. Za većinu duet dojenje profunkcionira kada su djeca stara oko 2-3 mjeseca i kada je dojenje postalo navika. Neki prestanu dojiti u duetu jako brzo. Vi napravite onako kako vam se čini najbolje.
Jeftin i dobar jastuk za dojenje!
Uzmite debelu deku ili poplun i smotajte ga u dugu cijev. Svežite ga na četiri mjesta. Omotajte ga oko struka tako da su krajevi vama iza leđa i da ga držite na mjestu uz pomoć tijela. Istovremeno imate i dobru podršku za donji dio leđa. Dijete leži sigurno u krugu, a vama su ruke slobodne.
Slobodno dojenje?
Većina mama blizanaca ima veliku potrebu da isplanira svoje dane. Voditi računa o dvoje male djece uzima dosta vremena. Ako vam se čini da je jedna beba gladna, dojite onda oboje. Ili istovremeno ili jedno iza drugoga. Tako znate da imate par sati za nešto drugo. Mame blizanaca pokušavaju isplanirati jedan dio hranjenja, a drugi dio slobodno doje odnosno doje na zahtjev.
Noć
Ako se jedna beba probudi i želi jesti, nahranite i drugu. Zamislite kako će joj biti lijepo probuditi se uz vašu toplu dojku. Na ovaj način ćete dobiti ipak više sna u komadu. Pokušajte biti što tiši što možete. Ne pričajte s djecom. Neka vam gori samo neko slabo svjetlo. Mijenjajte pelene samo ako baš morate (jako su mokre ili pokakane).
Promijeniti dojku?
Dobro je da djeca zamijene dojku pri podoju. Svaka beba siše različito i žene imaju različit dotok u grudima. Ako promijenite dijete na dojci tako ćete ih najbolje stimulirati. Neki mijenjaju dijete i dojku svaki podoj (dijete A dobije dojku a, a dijete B dobije dojku b, sljedeći put dijete A dobije dojku b a dijete B dobije dojku a). Možete označiti strane tako da stavite maramicu ili sigurnosnu iglu u grudnjak (npr. tamo gdje ste zadnji put imali dijete A). Nekima je ovo stresno – tko je dobio koju stranu prošli put? Onda možete mijenjati dijete na dojci svaki drugi dan, recimo. Tako je lakše dojiti dijete prema njihovim osobnim potrebama. Npr. dijete A, koje je prošli put dojilo jako kratko i treba mu još mlijeka kratko nakon podoja. Tako će dijete A dobiti «svoju dojku» koju može podojiti do kraja i tako pojesti masno mlijeko koje dolazi na kraju. Naravno, uopće ni ne morate mijenjati strane, ako vam se tako čini najbolje. Neka djeca imaju svoju omiljenu dojku. Pustite da dijete sisa «svoju» dojku dok je samo ne ispusti.
Kako povećati produkciju mlijeka
Čini li vam se da su djeca nezadovoljna nakon podoja? Ili je možda samo jedno nezadovoljno? Dvoje djece, naravno, može imati sasvim različite potrebe. Jednome možda treba više nego drugome. Jedno možda siše efektivnije. Jedini način za povećanje produkcije mlijeka je češća stimulacija dojki. Ako jedno dijete izgleda zadovoljno i dobro napreduje na težini, ne morate ga češće dojiti. Dojite ono dijete kojemu više treba i to intenzivno. Naravno, dojke se dodatno stimuliraju ako se oboje djece doji intenzivno, ali ako vam se više sviđa intenzivno dojiti samo jedno onda napravite tako. (U slučaju da oboje ne trebaju hranu, naravno). Ako djeca spavaju nekoliko sati po noći, nemojte ih buditi već spavajte i vi.
Intenzivno dojenje 3-4 dana većina ne smatra posebnim problemom. Ako je potrebno intenzivno dojiti i po noći, pokušajte organizirati što više pomoći u tom periodu. Tata može raditi sve ostalo, vi «samo» dojite. Možda će vam goditi da su djeca s vama u krevetu ili pored kreveta tako da se ne morate ustajati. Po nekim studijama je otpuštanje prolaktina jače pri noćnim nego pri dnevnim podojima. To znači da je za produkciju mlijeka noćni podoj najbolja stimulacija. Pokušajte zato dojiti po noći, naročito ako morate povećati proizvodnju mlijeka. Umor i stres mogu biti jako negativni za proizvodnju. Odmorite se i smanjite očekivanja!
Blizina
Ako hranite dijete na bocu: ne zaboravite da svejedno djetetu možete pružiti blizinu i dodir kakav daje dojenje. Držite dijete kao pri podoju (jedno ili u duetu) i hranite bočicom.
Ako ne dojite oba djeteta
Dojenje je vrijedno pokušaja. Niti jedno adaptirano mlijeko se ne može mjeriti s majčinim. Malo majčinoga mlijeka je bolje nego nimalo. Dojiti kratko na početku je bolje nego uopće ne dojiti. Ako vam se čini da isključivo dojenje oba djeteta ne funkcionira, možete onda djelomično dojiti. Dojiti jedno dijete, a drugome davati adaptirano mlijeko, naizmjence pri svakome hranjenju ili svaki drugi dan, jedno je od rješenja. Kada dojite samo jedno dijete možete dati obje dojke pri svakome podoju. Pustite dijete da pojede jednu dojku, da bi dobilo masno mlijeko, a onda ponudite drugu dojku. Možete i dojiti oboje u jutro i na večer a u toku dana davati nadohranu.
– Načina je mnogo – radite ono sto najviše odgovara VAMA!!
Većina ne uspijeva dojiti pa nakon podoja davati nadohranu pri svakome hranjenju i u dužemu vremenskome periodu. Ali uvijek se nađe netko kome je ovo najbolje rješenje. Ponekad se čini da mlijeka manjka samo na večer ili po noći. Najprije pokušajte povećati produkciju intenzivnim dojenjem nekoliko dana. Ako mislite da trebate davati adaptirano mlijeko jedno kratko vrijeme onda je dobro to raditi na žličicu ili čašu. Sisati dudu znači koristiti skroz drugačiju tehniku nego pri podoju. Može doći do «nipple confusion» i dijete može prestati dojiti. Ako je dojenje dobro profunkcioniralo, ovo najčešće nije problem. Mnogo žena uspije povećati produkciju i prestanu davati nadohranu nakon nekog vremena.
Prednosti dojenja blizanaca
Dojiti je jeftino, praktično, imunološki i nutricionistički savršeno i naravno, skroz provedivo. Mlijeko je uvijek dostupno, savršena je hrana, ispravne je temperature, ambalaža je higijenska i lijepa. Često podoj dvoje djece zahtjeva jednako vremena kao i pripremanje adaptiranoga mlijeka i pranje bočica. Za prerano rođenu djecu je naročito važno da se doje jer su nerazvijena i najbolje podnose majčino mlijeko. Prirodni koža-koža kontakt daje važni stimulans i sigurnost. Može vam se činiti da je vrijeme za koža-koža kontakt dok njegujete dvoje male djece ograničeno. Dojenje olakšava proces vezivanja (bonding) koji može biti teži za mamu blizanaca koja se treba zaljubiti u dvije osobe istovremeno.
Dojenje je dobro i za mamu
Krvarenja nakon poroda su jača kod mama koje su rodile blizance (zbog veće površine koju posteljica ili posteljice zauzimaju u zidu maternice) i maternica je tanja. Oxytocin koji se oslobađa pri podoju utječe na efektivnije i brže smanjivanje maternice. Prije vam se vrati stara figura bez da idete na dijetu. Vodite računa o sebi jer je to najbolji način da budete dobra mama svojoj djeci i održite produkciju mlijeka na pravome nivou. Pokušajte se odmoriti u toku dana. Važno je unositi i dovoljno tekućine. Pijte pri svakome podoju (prije podoja, u tijeku podoja i poslije podoja). Jedite kvalitetno. Lako je zaboraviti da i sami morate jesti. Neka vam voće, piće, keks budu blizu mjesta gdje najčešće sjedite i dojite. Jedite dok dojite. Imati dvoje male djece za mnoge znači i veći stres. Smanjite očekivanja, prihvatite da sve nije savršeno u početku, prihvatite pomoć.
Primjeri pomoći:
- Kupovina
- Kuhanje
- Pranje suđa
- Pospremanje
- Pranje odjeće
- Da netko izađe s djecom u šetnju tako da vi stignete jesti ili malo odspavati ili se samo opustiti
- Mijenjanje pelena, podrigivanje, tješenje, vaganje, nošenje djeteta. Ako vi to želite!»Canada multiple birth association» kaže: “Pomoć smanjuje stres, ali samo dok mama smatra da to ne ugrožava njezinu ulogu majke i dok ona sam odlučuje kakvu pomoć želi i koliko dugo i dok pomoćnik ne poveća psihički rad “.
Dijete koje ne može ili nema snage sisati
Ako dijete nema snage sisati (iz nekog razloga, npr. prerano rođeno ili bolesno) onda se morate izdajati da bi mu mogli dati svoje mlijeko. U početku je cesto lakše izdajati se rukama. Izdajanje rukama daje dojkama stimulans sličan sisanju djeteta. Nekim se ženama ovo čini jednostavnije od pumpanja i postoje studije po kojima ručno izdajanje rezultira višim nivoom prolaktina. Nekima više paše koristiti pumpice.
Pumpajte/izdajajte najmanje jednako često kao i što bi dijete sisalo (svaka dva-tri sata). Mnogim ženama let down funkcionira bolje ako vide djecu dok se izdajaju. Postoje različiti tipovi pumpica za kupiti. Jednostavne su za ponijeti sa sobom tako da se možete izdajati gdje god se zateknete. Uvijek izdajajte iz obje dojke ako ne dojite.
Izdajati obje dojke istovremeno!
S električnom pumpicom ili ručnom s Y cijevi možete izdajati iz obje dojke istovremeno. To vam štedi na vremenu i tako lučite vise prolaktina, hormona koji kontrolira proizvodnju mlijeka. Možete i ručno izdajati obje dojke. Tada morate imati dosta široke posude za skupljanje mlijeka ispred sebe, tako da mlazovi mlijeka završe u posudi, ne okolo nje. Možete koristiti i dvije ručne pumpice istovremeno. Električne pumpice s kojima možete izdajati obje dojke istovremeno proizvodi npr. Medela.
Sretno vam s djecom!
Djeca su osobe za sebe! Različita djeca imaju različite potrebe. Pravedno ne znači uvijek jednako!!
Izvor: Udruga Roda
Izvor: Amningshjälpen
Foto: SvetlanaFedoseyeva/Shutterstock