Ne treba posebno napominjati koliko je ključna briga za dijete u njegovim prvim mjesecima kada se izgrađuje imunitet i kada vaše dijete upoznaje svijet oko sebe. Kao ključni faktor upravo se navodi dojenje, koje bi trebale prakticirati sve majke.
Naravno da žene koje nemaju mlijeka nemaju drugog izbora nego okrenuti se alternativnim pravcima, no o tome nekom drugom prilikom. Majčino mlijeko bitno je zbog više razloga. Dojenjem dijete jača svoj imunološki sustav te stvara zaštitu od potencijalnih infekcija uha.
Dojenje je zasigurno prirodan proces koji mnogim ženama dođe instinktivno, ali to ne znači da ne trebate potražiti savjet od stručnih osoba i onih koji su već imali iskustva. Neke žene jednostavno nisu sigurne dobiva li njihova beba dovoljno mlijeka.
Ženama koje su prvi put postale majke treba nekoliko sigurnih pokazatelja kako bi znale da li je njihovo dijete dobilo dovoljnu količinu mlijeka, ili možda čak i previše. Naime ne znamo koliko ste upoznati s činjenicom da dojenčad jede od 8 do deset puta na dan. To može ovisiti o svakom djetetu i majci.
Prema mišljenju pedijatra i drugih iz struke pokazalo se da postoje neki znakovi prema kojima se može ravnati. Kao prvi svakako možemo navesti djetetovu težinu. Najbolje ćete saznati željeni odgovor ako pratite djetetovu kilažu.
Ranije smo spomenuli kako dijete jede otprilike osam puta na dan. No to isto tako ovisi i o načinu sisanja, dakle ako vaše dijete duže sisa, automatski se proizvodi više mlijeka. Neke stvari jednostavno ne možemo globalizirati. Najbolje je pratiti svoje tijelo.
Kod samog hranjenja treba imati na umu kako su djeca ta koja nameću režim prehrane. Majčino mlijeko je poznato kao lako probavljivo, a budući da je djetetov želudac malen neka vas ne začudi ako se hranjenje odvija skoro svakih sat vremena.
Autor: S.Š. Foto: Andriy Maygutyak/Shutterstock