Zubi se formiraju prije nego izbiju. Začeci zuba pojavljuju se već oko 2. mjeseca života u maternici i stvaraju privremene zube čija kalcifikacija počinje oko 5. mjeseca trudnoće. Konačni zubi formirani su pri kraju trudnoće i na početku vanjskog života.
Privremeno zubalo kod djeteta, javlja se između 16. i 30. mjeseca života, a prvi stalni zub javlja se oko 6. godine.
Postoji vrlo velika razlika od djeteta do djeteta, a bez patološkog uzroka. Ima djece koja se rađaju sa 1 do 2 sjekutića dok se kod druge djece oni javljaju tek u 18. mjesecu.
Dugo vremena smatralo se da izbijanje zubi izaziva smetnje i bolesti kao temperature, rinofaringitis, bronhitise. U pravilu radi se samo o koincidenciji, jer od 6 mjeseci, 20 zuba izlazi u toku od 30 mjeseci, a istovremeno dijete postane osjetljivo na respiratorne viruse protiv koji je do tada bilo zaštićeno majčinim antitijelima. Opaža se da izbijanje konačnog zubala ne izaziva takve smetnje.
Također je pod upitnikom i bolni karakter izbijanja zubi. Naime u toj dobi dijete počinje dobivati svoj mali karakter te postaje nemirno i ćudljivo. Kod velikog broja djece, zubi izlaze bezbolno. Ako smo pak uvjereni da je izbijanje zuba bolno, da ometa san i općenito smeta djetetu, dovoljno mu je dati malu dozu aspirina da bi ga umirili.
Ponekad se ipak dešava da izbijanje zubi izazove lagano oticanje i izlučivanje sline s iritacijom. To traje 2-3 dana.
U djeteta koje ima više od 7 godina zapaljenje može izazvati mali apsces, koji se zaustavi istiskivanjem malo gnoja ili po potrebi malim rezom.
Zubni karijes
Zube treba redovno kontrolirati od dobi od 3 godine i to svakih 6 mjeseci, jer karijes može zahvatiti oba zubala. Karijes privremenih zubi treba rano liječiti jer može izazvti neke
posljedice kao što su: ponekad jaki bolovi, smetnje kod žvakanja, infekciozne komplikacije koje mogu završiti vađenjem zuba.
Privremeni zubi imaju vrlo važnu ulogu u dispoziciji kasnijih zuba.
Karijes kod stalnih zuba se mora kontrolirati od izbijanja jer su ti zubi tada vrlo krhki. Potrebno ih je sačuvati čak pod cijenu teškog i dugog liječenja.
Porijeklo zubnog karijesa slabo je poznato. Čini se da ga izaziva pretjerana upotreba šećera i neke klice. A kod žutih zuba radi se samo o estetskom problemu.
Foto: Grigoryeva Liubov Dmitrievna/Shutterstock