Svaki čovjek na ovom svijetu ima potrebu za privatnošću, potrebu i za najmanjim prostorom kojeg će zvati svojim i u kome će se osjećati sigurno. Isto tako i vaše dijete. Za njega je dječja soba svijet u kojem sve počinje.
Svijet radosti i veselja, mira, sigurnosti, svijet igre, učenja i svijet prvih osjećaja. Stoga ne smijete uzimati projektiranje i dekoriranje dječje sobe zdravo za gotovo.
Kao jedan od prvih i osnovnih čimbenika kod projektiranja dječje sobe jest funkcionalnost. Ovisno o starosti djeteta, njegovim afinitetima i spolu te dimenzijama sobe, funkcionalnost dijelova iste se može mijenjati i modificirati.
U načelu dječja soba se dijeli na dio za spavanje, dio za rad (ukoliko je dijete školske dobi) i dio za igru. Oni bi, u svakom slučaju trebali biti u međusobnom odnosu pomoću boja, dekora i zajedničkih elemenata.
To nas dovodi do slijedećeg čimbenika a to je sama estetika. Tu govorimo o bojama u sobi, oblicima, dekorima i slično. Boje za dječje sobe bi trebale biti žive, u kombinacijama sa drvnim dekorima radi topline ili pak u međusobnim kombinacijama (npr. crvena, zelena, plava u kombinaciji sa drvom jasena, javora ili breze, žuto-zelena kombinacija, narančasto bijela itd.).
Kod novorođenčadi, ipak, ne smijemo pretjerivati sa kričavim kombinacijama, u tom slučaju pastelne boje najviše odgovaraju. Uz postojeće boje koje možete aplicirati na zidove ili na namještaj, koristite i dekore koji estetski odgovaraju bojama identiteta. Isto tako koristite i zavjese i tepihe na podu.
Jedna od mogućnosti jest i ta da cjeli dječji prostor možete izdekorirati u temi djetetovog najdražeg crtanog filma, super heroja, igračke ili nečeg drugog. Pri tome gledajte na to da elementi sa određenom temom budu oni koji se nakon nekog vremena mogu promijeniti ili maknuti. Osnovne elemente ostavite neutralne.
Slijedeći čimbenik koji u dječjoj sobi dolazi do izražaja više od svih ostalih prostorija u stanu jest sigurnost. Djeca su živa i dovoljan je i mali djelić sekunde da se ono ozlijedi ako postoje uvjeti za to. Tako u dječju sobu nikako ne bi trebali stavljati oštre i lako lomljive predmete.
Oni su u startu potencijalna opasnost za vaše dijete. Pokušajte izbjegnuti i šiljaste rubove (stol, rub kreveta, šiljaste ručice na elementima…), pogotovo u visini djetetove glave. Ukoliko je nemoguće da izbjegnete opasnosti, pokušajte ih zaštititi gumom, spužvom ili dekorativnom tkaninom čineći iz tog elementa još jedan zabavan detalj. Svakako, ukoliko je moguće pokušajte zamijeniti oštre dijelove zaobljenima.
Kad pričamo o sigurnosti, također pokušajte izbjegavati otvorene utičnice u djetetovom dosegu ili pak ih zaštitite sa postojećim funkcionalnim elementima. Također, sigurnost se odnosi i na stavku na koju većina ljudi ne obraća pozornost, a to je utjecaj kemijskih elemenata na zdravlje vašeg djeteta. Razne površinske obrade lakovima nepoznatog porijekla ili pak koncentracija formaldehida u pločama od kojih je izrađen namještaj, može utjecati na sigurnost vašeg djeteta.
Govoreći o zdravlju, još jedan bitan segment se mora spomenuti, a to je zdravo spavanje. Ono je direktno vezano za razvoj vašeg djeteta u smislu razvijanja kralježnice, a samim time i ostalih dijelova muskulature te je tome dobro predati veliku važnost. Nemojte štedjeti kod kupovine madraca i podloge za vaše dijete.
Za stvaranje atmosfere u djetetovoj sobi koristite rasvjetu, te igru sa zavjesama. Također možete koristiti aplikacije na prozorima. Što se tiče rasvjete, postavite sklopke sa korigiranjem jačine svijetla i time čete postići dobre efekte.
Naravno, koristite jače svijetlo kod dnevnih aktivnosti (učenje, igranje, crtanje, pisanje…), a smanjite svijetlo kod odmora i pred spavanje. Ipak, najbolje osvjetljenje je ono prirodno. Stoga, već kod samog izbora dječje sobe gledajte da izaberete onu u koju dopire velika količina dnevne, prirodne svijetlosti.
Ukoliko želite da vam dijete uvijek bude u urednoj i čistoj sobi, organizirajte stvari u određene kutije ili ladice i učinite tako da samo pospremanje igračaka nakon aktivnog dana bude jedan vid igre. U tom slučaju dijete će steći i radne navike, a i naviku da mu soba uvijek izgleda čisto.
Nakon svega, potrebno je reći da je kod projektiranja dječje sobe obavezno uključiti i samo dijete (ili više njih) koji će boraviti u njoj. Jer uzalud vi odabirete prema svojim željama, ako se to djetetu ne sviđa. Slušajte ga, dopustite mu da ima veliku ulogu u odlukama i time će ono biti sretnije u svojoj sobi.
Bruno Kontrec – “estetikheretik”
Foto: Sklep Spozywczy/Shutterstock