• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar

Moje dijete

portal za roditelje

  • Naslovnica
  • Trudnoća
    • Želim bebu
    • Trudna sam
    • Nakon poroda
    • Dojenje
  • Moje dijete
    • Beba
    • Vrtić
    • Škola
    • Obiteljski život
  • Dječji kutak
    • Priče za djecu
    • Igre i igrice
    • Bojanke
  • zdravlje i prehrana
    • Fit trudnica
    • Dohrana za bebe
    • Dječje zdravlje i prehrana
    • Obiteljska kuharica

Djeca i ekrani

mojedijete

Od trenutka kada otvorimo oči do trenutka kada liježemo u krevet okruženi smo medijima i ekranima. Također, okružena su i naša djeca! Razmislite, većina nas provjerava društvene mreže ili traži novosti na portalima. Uz kavu čitamo aktualnosti, a onoga trenutka kada sjednemo u automobil pojačavamo radio. Na poslu pratimo prognozu za nadolazeći vikend, a po povratku kući s posla palimo televiziju u potrazi za opuštajućim sadržajem. Čine li to i naša djeca?

Koliko vremena provodimo pred ekranima?

Američko istraživanje iz 2011. godine (Zero to eight) ističe sedam važnih činjenica, a jedna od najvažnijih jest ukupno vrijeme gledanja ekrana (računala, mobitela i televizije). Čak 66% ispitane djece svoje prve “poglede” na TV usmjerava i prije prvog rođendana.

Televiziju najčešće gledaju djeca u ranijoj dobi (do 24 mjeseca), a s porastom dobi druge vrste ekrana (računala, tableti i mobiteli) preuzimaju “vodstvo”.

Koreanska studija (2014.) provedena na uzorku od 1778 djece dolazi do zapanjujuće informacije kako gotovo polovina djece u dobi od 24 mjeseca prosječno gleda TV 1,21 sati dnevno.  Također, studija je pokazala da djeca koja su izložena TV-u između 2 i 3 sata dnevno imaju 2,7 puta veći rizik za kašnjenje u jezično-govornom razvoju.

Već spomenuto američko istraživanje tvrdi kako čak 97% djece u kući ima TV, a njih 43% ga ima u spavaćoj sobi. Ukupno 72% djece posjeduje računalo, a 67% igraću konzolu (PlayStation, Nintendo …).

U Hrvatskoj je provedeno prvo Nacionalno istraživanje o predškolskoj djeci pred malim ekranima čiji rezultati idu u korak sa gore navedenim istraživanjima. Većina djece predškolske dobi u Hrvatskoj u kući posjeduje televizor, njih 65% imaju igraću konzolu, a 27% u spavaćoj sobi ima TV. Kada promatramo vrijeme pred ekranima, svaki drugi predškolac u dobi od 2 do 4 godine dnevno provede dva ili više sata pred različitim ekranima.

Utjecaj ekrana na jezično-govorni razvoj djece

Presjek dosadašnjih istraživanja vezanih uz moderne tehnologije (TV, mobitel, tablet, igraće konzole…) i njegovog utjecaja na jezično razvoj djece i odraslih otkriva kako djeca u dobi od 4 godine razumiju tek 20% sadržaja kojeg gledaju. Ova činjenica može nas natjerati na promišljanje koliko djeca razumiju sadržaje koje smatramo edukativnima. Je li njihov sadržaj doista primjeren našoj djeci?

Televizija koja radi – nikome

Vi ste u kuhinji, dijete je u nekoj aktivnosti u svojoj sobi ili dnevnom boravku, a televizija radi. Poznato? Utječe li pozadinska televizija na našu komunikaciju?

Provedeno je istraživanje na 14 djece i njihovih roditelja s ciljem proučavanjem kvalitete i kvantitete djeci usmjerenih iskaza njihovih roditelja  koje nam otkriva kako roditelji za vrijeme boravka s djecom u sobi s pozadinskom televizijom značajno smanjuju broj svojih iskaza i količinu riječi koje koriste. Znatno više koriste jednostavne pa čak i rečenice s jednom riječju.

Ekrani i čitanje

Osim čitanja novinskih članaka sve je više raznovrsnih e-čitača na koje možemo učitati svoje najdraže knjige i čitati ih bilo gdje, bilo kada. Također, sve je veći broj digitalnih, e-slikovnica koje na interaktivan način motiviraju djecu na zajedničko čitanje priča. Neka istraživanja pokazuju kako uvođenje iPada uz tradicionalne knjige povećava interakciju između roditelja i djece za vrijeme zajedničkog čitanja. Ujedno, ovakav vid personalizacije knjiga povećava učestalost djetetovog komentiranja. No, utječu li ekrani u ranom periodu života na čitanje i pisanje? Dakako! Zimmerman i suradnici su u svom istraživanju utvrdili kako rano izlaganje djece TV-u (prije treće godine) značajno negativno utječe na čitanje u dobi od 7 godina.

Istraživanja također potvrđuju da djeca koja više borave pred ekranima, rjeđe i s manje zadovoljstva slušaju priče i knjige kojem im roditelji čitaju. Ako se podsjetimo da djeca promatrajući roditelje uče o obilježjima teksta već u ranoj dobi, možemo pretpostaviti kako ova činjenica utječe na njihovu ranu čitalačku pismenost.

Kako pomiriti ekrane i tiskane slikovnice?

 Sigurno se nakon ovih informacija pitate – trebamo li onda uopće ekrane? Odgovor je potvrdan – da! Alfa generacija djece brže i lakše obrađuje informacije prezentirane putem vizualnih kanala. Nažalost, knjige kao trajan medij ne mogu im pružiti bolju vizualizaciju, fotografije, animacije i video zapise. Uvijek je važno naglasiti kako sadržaj prezentiran na tabletu nije samome sebi svrha nego služi kao motivacija za čitanje, uvodni razgovor prije čitanja te poticaj za razgovor o pročitanom nakon čitanja slikovnice.

Osmislite vlastiti „kviz“ nakon čitanja vaše omiljene slikovnice. Na zabavan i interaktivan način postavljajte pitanja: tko, što, kada, gdje, zašto te kako. Ovime ćete već u ranoj dobi stvoriti temelj za kasnije obrazovanje. Odgovori na ova pitanja čine ono što će učitelji tražiti od vaših mališana nakon čitanja prve lektire. Pronađite fotografije glavnih likova, isprintajte ih i opisujte! Poigrajte memory. Na tržištu trenutno postoji nekoliko pametnih slikovnica koje uz tiskani materijal nude i aplikacije s edukativnim igrama i animacijama. Najveći naglasak jest na ZAJEDNIČKOM istraživanju, čitanju i učenju. Tablet nije igračka „za uštedu vremena“ nego neograničen izvor alata za zajedničko „trošenje“ vremena.

Piše: Mario Dilberović, mag. logoped

Vezano

Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

PIP je ušao u svoju 34. godinu poslovanja s medom, propolisom, matičnom mliječi i svime povezanim uz nektar bogova, kako su stari Grci zvali med. No, tu je utkano i gotovo stoljeće … Više about Najbolje za bebe i djecu od PIP-a i Farmakola

POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

NAPISALA: univ.bacc.praesc.educ. Branka Đaković Bjelajac, Dječji vrtić Prečko, Zagreb Kada će moje dijete progovoriti?“ pitanje je koje si postavlja svaki roditelj. Svi jedva … Više about POTICANJE RANOG JEZIČNO-GOVORNOG RAZVOJA

KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Dječja mašta ono je što dijete u stvarnom svijetu ne proživljava, to su događaji rezervirani samo za djetetov svijet. Ona će dijete nositi u nepoznate zemlje, upoznavati sa … Više about KAKO SE IGRATI S DJETETOM I RAZVIJATI DJETETOVU MAŠTU?

Primarni stupac

Zadnje objave

rak vrata maternice

DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Piše: Lana Novota, mag kineziologije Dijastaza ravnog mišića trbuha se odnosi na … [više] about DIJASTAZA TRBUŠNIH MIŠIĆA

Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

Veliko dvostruko otvorenje najvećeg hrvatskog lanca dječje opreme, Magic Baby, očekuje vas … [više] about Magic Baby otvara luksuznu trgovinu dječje opreme u Splitu

NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Sve što vas zanima, a niste imali prilike pitati! Trudna si? Planiraš trudnoću? Rodila … [više] about NE PROPUSTI BESPLATNU EDUKACIJU ZA TRUDNICE I DOJILJE „ZDRAVA MAMA, SRETNA BEBA“

Dječji strah od bolnice

Ako je bolest vašeg djeteta toliko uznapredovala da je obavezan odlazak u bolnicu, morat … [više] about Dječji strah od bolnice


O nama | Kontakt | Marketing | Uvjeti korištenja


Copyright © 2007.–2023. Populus duo d.o.o. Sva prava pridržana.