Vodene kozice zarazna su virusna infekcija koja se u većini slučajeva javlja, ali i prolazi bez većih posljedica. Međutim, ova bolest katkad može imati ozbiljnije posljedice za djetetovo zdravlje. Simptomi po kojima ćete odmah prepoznati da se radi o vodenim kozicama jesu blagi simptomi slični onima za vrijeme grupe te blago povišenoj tjelesnoj temperaturi.
Vodene kozice zarazne su već dan, eventualno dva prije nego se pojavi osip i dok se plikovi ne počnu formirati. Dijete se najčešće zarazi odlaskom u vrtić ili školu. Razdoblje između izlaganja virusu i pojave simptoma može trajati od petnaest do dvadesetak dana.
Znaju se proširiti unutar obitelji, stoga se preporučuje da oboljelo dijete dolazi u dodir sa samo jednim članom obitelji. Najbolje bi bilo da je to član koji je već imao vodene kozice. Za njega naime postoji manji rizik da će ih ponovno dobiti. Infektivne su sve dok se osip potpuno ne prekrije krastama, a taj proces može trajati čak i do dva tjedna.
U većini slučajeva osip prati vrućica koja je najviša na samom njegovom vrhuncu. Smanjuje se tek kad se preko plikova stvore kraste. Iako vodene kozice same po sebi nisu naročito opasne, dijete može osjećati veliku nelagodu jer infekcija uzrokuje jak svrbež. Osip se često prvo pojavljuje na licu, trbuhu, a tek nakon toga na ostalim dijelovima tijela.
Dijete može imati samo nekoliko mrlja ili njima može biti prekriveno cijelo tijelo. Najčešća komplikacija je bakterijska infekcija osipa, a ona je uzrokovana jakim češanjem. Stoga, pokušajte paziti na dijete i ne dozvoliti mu da dira plikove. Naime, mogao bi ostati vidljiv ožiljak.
Kada vaše dijete oboli od vodenih kozica, nemojte ga voditi u vrtić, školu, barem na samom početku. Čuvajte dijete podalje od odraslih osoba koje nisu preboljele vodene kozice, kod njih bi u toj dobi moglo biti ozbiljnijih posljedica. Izbjegavajte izravno sunčevo svjetlo, ne odlazite na plažu i ne dopuštajte djetetu da se sunča.
Autor: D.Š. Foto: CandyBox Images/Shutterstock