Danas je više nego ikad dostupna televizija i zanimljivi crtani filmovi. Sve ranije djeca počinju gledati televizijske programe, a roditelji im to dozvoljavaju. Naime, neku djecu jedino može smiriti gledanje omiljenog crtića ili gledanje videa. Istraživanja su također otkrila da već jednogodišnje dijete razumije sadržaje koje vidi na ekranu.
Međutim, na televiziji i njenim programima prikazuju se uznemirujući prizori, sadržaji koji mogu uvelike utjecati na djetetovo ponašanje i osjećaje. Dovoljno je samo par scena tijekom reklama da ih dijete uoči, zapamti i kasnije ima velikih problema. Čak i obrazovni programi na televiziji mogu usporiti djetetovu kreativnost.
Dijete bi se trebalo družiti sa svojim vršnjacima, igrati, a ne gledati televiziju. Što više vremena provede sjedeći ispred ekrana, čak i kada gleda obrazovne programe, manje će vremena provesti družeći se s vršnjacima, roditeljima te aktivno radeći stvari koje ga potiču na rast i razvoj. Pretjerano gledanje televizije usko je vezano uz kasnije poremećaje u ponašanju, kašnjenju u ovladavanju čitanjem i pisanjem u početnoj predškolskoj, odnosno školskoj dobi.
Da biste to spriječili, nemojte dati djetetu mlađem od dvije, tri godine da gleda televiziju. Jednako se može zabaviti igrajući se igračkama, ostalom djecom ili s vama. Starijoj djeci ograničite gledanje televizije na maksimalno dva sata dnevno. Neka djetetu budu dostupni samo programi sa crtanim filmovima i obrazovnim dječjim emisijama.
Tako ćete spriječiti dijete da dobije naviku, a kasnije i ovisnost kada je u pitanju gledanje televizije. Obratite pažnju na ono što gleda i što ga zanima. Kasnije razgovarajte s njim o tome i pretvorite razgovor u aktivnosti. Naime, ako vaše dijete voli gledati crtane filmove o lutkama, kupite mu jednu i igrajte se s njim.
Djeca uglavnom gledaju televiziju iz dosade. Dajte mu neku zanimaciju i vrlo brzo zaboravit će da televizija uopće postoji.
Autor: D.Š. Foto: Vasaleks/Shutterstock