Tijekom prvih nekoliko godina života vaša će beba primiti mnogo injekcija, a sa svrhom da se zaštiti od bolesti. Dijete je u tom razdoblju dosta osjetljivo i svaki veći virus mogao bi mu ozbiljno naštetiti. Prije nego napustite bolnicu zajedno sa svojim djetetom, dobit će cjepivo protiv tuberkuloze.
Ako vaša beba nije rođena u rodilištu i u uobičajenim uvjetima, mora se cijepiti do navršena dva mjeseca. Ako to zbog nekog određenog razloga nije moguće, cijepljenje je obavezno do navršene prve godine života. Kao dokaz da je beba uspješno cijepljena služi ožiljak na mjestu cijepljenje. Ako taj ožiljak nedostaje, dijete će se cijepiti bez prethodnog tuberkulinskog testiranja.
U mnogim razvijenim zemljama cijepljenje protiv tuberkuloze više se ne provodi, ali je kod nas to još uvijek običaj. Tuberkuloza je bolest koja zahvaća sve organe, a najopasnija je za neotpornu djecu.Tuberkuloza se prenosi kapljičnim putem, odnosno govorom, kašljanjem ili pljuvanjem. Ukoliko se dođe do prijenosa virusa, to i dalje ne treba značiti da će doći do zaraze i pokazatelja.
Međutim, ona djeca koja imaju izrazito oslabljen imunitet ne smiju se cijepiti. Oslabljen imunitet uglavnom je genetski uvjetovan pa prije cijepljenja naglasite ukoliko je u vašoj obitelji bilo sličnih pojava.
Reakcije na cjepivo mogu biti različite, blaže poput laganog crvenila, bolova do onih težih. Rijetko se pojavljuje opasna alergijska reakcija, a javlja se već nekoliko minuta nakon samog cijepljenja. Simptomi uključuju teško disanje, promuklost, grlobolju, glavobolju, crvenilo, povišenu tjelesnu temperaturu, slabost, nadražljivost i probavne smetnje.
Primijetite li neki od ovih simptoma, što prije se javite liječniku. On će najbolje znati kako postupiti u toj situaciji i riješiti problem.
Autor: D.Š. Foto: Artpose Adam Borkowski/Shutterstock