Bolovi u trbuhu su jedna od čestih pritužbi djece. Bolovi u trbuhi ne moraju točno označavati probleme u abdomenu, mogu problemi u mokraćnom sustavu, crijevima, slijepim crijevom, plućima, pa čak i sa grlom. Bolovi u trbuhu se u kompletnosti mogu izliječiti mirovanjem kod kuće.
Postoji nekoliko načina na koje djeca mogu osjećati bolove u trbuhu. To mogu biti grčevi ili mučnina. Grčevi se mogu pojavljivati u intervalima, a razlikuju se po intenzitetu boli i duljini trajanja. Bol ne mora biti statična, može se seliti sa mjesta na mjesto u trbuhu. U slučajevima boli u trbuhu, djeca imaju potrebu češće odlaziti i obavljati nuždu.
Znakovi i simptomi koji mogu pomoći roditeljima u raspoznavanju boli u trbuhu su: vrućica, slabiji apetit, mučnina i povraćanje, proljev, bol pri mokrenju ili pražnjenju crijeva i plakanje.
Uzroci trbobolje su razni, a većina njih nije znak za uzbunu. Bol je prisutna ukoliko dijete ima želučanu virozu. Bol je povremena, učestalo je povraćanje i proljev. Ovakva viroza traje maksimalno tri dana.
Kod tek rođene djece moguća je pojava kolika. Razlog nastajanja kolika nisu još otkriveni, no pretpostavlja se da ono leži u nedovoljnoj razvijenosti probavnog trakta u male djece.
Konzumira li vaše dijete previše slatkiša i čokolada, bolovi u trbuhu su česta pojava. Lijekovi također mogu izazvati neugodne bolove posebno antibiotici koji dodatno uzrokuju i proljev.
Traju li bolovi u trbuhu dulje nego općenito, posjetite liječnika koji će poslušati djetetov trbuh. Trebalo bi trbuh i opipati u slučaju da se ne nađu nenormalne tvorbe u trbuhu. Kod novorođenčadi liječnik procijenjuje zdravlje ovisno o težini, njegovanosti i živahnosti. Kod djece, slično kao i u odraslih, uzok trbobolje može biti stres (prilikom preseljenja ili problema u školi).
U kućnoj njezi djetetu osigurajte mir i mogućnost da odspava. Utoplite ga dekom i po potrebi dajte paracetamol.
Autor: M.T. Foto: John McLaird/Shutterstock