Hormonske promjene u trudnoći mogu uzrokovati promjenu boje, teksture i debljine vlasi. Nije čudno da većina trudnica tada poželi neku promjenu na svojoj frizuri. Mnoge žene bojale su kosu i prije trudnoće.
No, je li bojenje kose u trudnoći sigurno? Većina trudnica postavlja ovo pitanje. No,odgovor nije lagan.
Zadnjih godina pokušalo se istraživanjima rasvijetliti to područje. Neke, ali ne sve studije, pokazale su da neke kemijske komponente u bojama za kosu mogu imati teratogeni učinak, tj. da mogu uzrokovati urođene mane. Ipak, u tim istraživanjima upotrebljavane su ekstremno visoke količine kemikalija, koje daleko nadmašuju količinu kojoj bi trudnica mogla biti izložena tijekom bojenja kose svakih par mjeseci. Jasno je da kemikalije i u trajnim i u polutrajnim bojama za kosu nisu visoko toksične. No, nitko ne zna zasigurno postoji li rizik kod izlaganja maloj količini.
Nema ni dovoljno informacija koje bi potvrdile da je korištenje kemijskih boja na koži glave potpuno sigurno. Također nema dokaza da bi korištenje boje jednom mjesečno moglo uzrokovati urođene mane.
Iako su dokazi ograničeni, bojenje kose u trudnoći je vjerojatno sigurno. Dokaz za to je dugo postojanje tih kemikalija u našem okolišu. Također vrlo mala količina tih kemikalije zaista se apsorbira u organizam.
Ipak, nemojte se začuditi ako vam liječnik preporuči da bojenju kose pristupite s oprezom. Neki medicinski stručnjaci ne daju olako zeleno svjetlo bojenju kose tijekom sva tri tromjesečja, zbog toga što se boja upija kroz kožu na glavi te tako ulazi u tijelo (može se pronaći i u urinu). Liječnici često savjetuju izbjegavanje bojenja kose trajnim bojama tijekom prvog tromjesečja dok se kod bebe odvija važan neurološki razvoj. Bojenje se može nastaviti u drugom i trećem tromjesečju.
Općenito liječnici savjetuju da trudnice odgode bojenje kose do kraja prvog tromjesečja, ali je krajnja odluka ipak na trudnici.
Ako ste prije trudnoće bojili kosu, a sada do bebina rođenja želite usporiti s time, potražite polutrajne boje koje ili sadrže male količine amonijaka i peroksida ili ih uopće ne sadrže. U takvim je bojama manje štetnih kemikalija, a dobro stapaju različite boje kose čineći korijen manje vidljivim.
Još nešto može pomoći: šamponi za naglašavanje boje koji su napravljeni tako da učvršćuju trenutnu boju i na taj način značajno produžuju vrijeme do sljedećeg bojenja.
Ako bojite kosu kod kuće, kupite proizvode s najmanjom količinom kemikalija i uvijek radite u dobro prozračenoj prostoriji. Dok radite s bojom, nosite rukavice. Ako bojite kosu u frizerskom salonu, naručite se odmah ujutro na dan kad imaju najmanju gužvu – tada nećete biti previše izloženi isparavanju raznih kemikalija.
Neki stručnjaci preporučuje biljne boje kao dobru alternativu sintetskim. No, treba pripaziti. Kao dodatak prirodnim supstancama mnoge od tih boja također sadrže neke iste tvari kao i sintetske trajne i polutrajne boje (npr. p-phenylenediamine, dihydroxybenzene, aminophenol). Iznimka je kana, polutrajna prirodna boja, za koju se smatra da je vrlo sigurna u trudnoći, no ne vole svi nijanse koje se njom postižu.
Ne želite li riskirati s bojenjem cijele kose, razmislite o bojenju pramenova. Na taj ćete način odlično naglasiti svoju boju, a lice će vam zasjati. Kod ovog procesa kemikalije se nanose 1-2 cm od korijena kose pa uopće ne dolaze u dodir s kožom. Budući da se agensi iz boja za kosu u organizam mogu apsorbirati kroz kožu, ali ne i kroz vlasi kose, takvo bojenje kod kojeg dolazi do minimalnog kontakta boje s kožom smanjuje izlaganje komponentama boje. U tom slučaju ne mogu ući u krvotok što je onda sigurno i za vas i za vašu bebu. Do sljedećeg nanošenja može proći 8 ili više tjedana pa se tako smanjuje i udisanje štetnih isparavanja tijekom boravka u salonu.
Naposlijetku, možete isprobati i tzv. maskaru za kosu – tubicu napunjenu bojom koja se ispire, a nanosi se pomoću guste četkice kao kod maskare za oči. Ta boja pokriva samo vanjski dio vlasi i uopće ne dolazi blizu kože te je vrlo sigurna za upotrebu.
Svakako je važno da se žena osjeća zadovoljno tijekom trudnoće. Hoće li joj bojanje kose pomoći da se osjeća dobro ili će joj prouzročiti brigu, to je nešto o čemu sama treba razmisliti.
Izvor: www.pamperingmom.com
Izvor: Udruga Roda
Prevela: Andrea G.
Foto: Valua Vitaly/Shutterstock