Djecu anksioznost najčešće pogađa ako su pretrpjeli neki stres ili pok kao što je npr. promjena škole, odvajanje od prijatelja, selidba, razvod roditelja, bolest ili smrt u obitelji i sl. Anksioznost je kod djece u većini slučajeva lako rješiva.
Anksioznost je emocionalno stanje koje se pojavljuje kod otprilike 10% populacije a najčešće se manifestira kroz napadaje te osjećaje nervoze, panike, stresa ili zabrinutosti. Može se pojaviti i kod djece i kod odraslih osoba, otkriva Mamin kutak.
Simptomi anksioznosti mogu biti fizički, emocionalni, kognitivni ili bihevioralni. Ubrzano disanje, lupanje srca, visok krvni tlak, osip, crvenilo na koži ili npr. česte glavobolje neki su od najčešćih fizičkih simptoma anksioznosti.
Emocionalni simptomi anksioznosti najčešće su nelagoda, napetost ili nervoza. Stalna zabrinutost, negativne misli ili problemi s pamćenjem neki od su kognitivnih simptoma dok izbjegavanje društvenih kontakata ili određenih osoba ili situacija može ukazivati na bihevioralne simptome.
Nakon što liječnik postavi dijagnozu, može se početi s liječenjem anksioznosti. Prilikom liječenja djece potreban je dodatni oprez kako liječenje ne bi ostavilo dugoročne posljedice na djetetovu psihu. Liječenje anksioznosti često se sastoji od kombinacije nekoliko metoda kao što je korištenje lijekova kao što su npr. antidepresivi ili antiepileptici, psihoterapije koje uključuju razgovor sa stručnom osobom te na kraju promjene načina života koje uključuju zdraviju prehranu ili pronalazak načina za smanjenje stresa u životu.
Izvor: Mamin kutak